5 875 läst ·
19 svar
6k läst
19 svar
Lågfrekvent buller inomhus | Gummimatta på väggen bakom värmepump?
Du nämner stomljudsöverföring av ljud pga. vätska i rör. Kan detta ligga kvar en stund efteråt trots avstängning av strömmen under en minut?T t94_sos skrev:Största bekymret med pumpar är att det blir vibrationer som överförs till stomen om de är fast inspända i en vägg exempelvis. En fristående betongplatta eller dyligt löser detta.
Problem 2 är att de ger ett visst luftljud som kan ger störningar genom en vägg exempelvis, lösning om möjligt flytta ut värmepumpen, dvs står den för nära kan den ge ett högt ljudtryck vid väggen vilket kan minskas genom att flytta ut värmepumpen från väggen.
Stomljud kan ju uppstå via cirkulationspumpen men som nämndes kan ju detta provas genom att stänga av den en kort stund och lyssna för att avgöra om problemet är där.
Ljud via vätska i rör åtgärdas genom att rören avvibreras. Rör som ligger an andra konstruktionsdelar eller är fast inspända kan ge stomljudsöverföring av ljud.
Hej! Nej fortfarande ingen lösning. Kan dom inte fixa till anordningen kring rören/slangen när man vet vad vibrationerna kommer ifrån?A Antor86 skrev:
Är problemet du nämner kopplat till el? Skulle vibrationerna upphöra om elen stängdes av?
Bra för mig o veta om jag ska återuppta ärendet igen.
Hej!M Maya333 skrev:
För min del så är ljudet kopplat till att maskinen är igång så stängs elen av låter det inget.
Ifall jag känner på rören mellan panna och utedel så är det ett av dem som vibrerar och man hör även en skillnad i ljud då jag håller fast det.
Klicka här för att svara