Börjar bli dags att fundera över vårens projekt, stödmur med staket. Muren kommer att vara mot vägen, 10 cm på lägsta stället och ca 40 cm på högsta. Plan gräsmatta på insidan i höjd med muren. Till det kommer vi bygga ett staket då vi är i behov av att hägna in tomten. Stolpskorna till staketet ska sitta i muren, inte bakom.
Alt 1 är att gjuta en mur. Känns pilligt att bygga form, dock lätt att få ner stolpskorna till staketet. Underarbete?
Alt 2 är att mura med leca och sedan puts. Hur får vi dit staketet (som kommer bli ganska kraftigt)? Behöver man en gjuten sula till en så låg stödmur?
Alt 3 är med "vanliga" betongstenar. Vet inte hur vi får dit staketet då heller? Tittar på grannens stödmur som nu skuter ut mot gatan pga tjälen... ca 30 cm hög.
Behöver hjälp med för/nackdeler och lösningar till de olika alternativen!