Det läcker vid blandarfästet. Vad kan jag göra åt det? Jag har då och då lossat blandaren för bland annat rengöring och har aldrig sett nån gummipackning, men det ska inte heller finnas kanske på såna här kopplingar?

Hur är det med lin/pasta/gängtape, dessa ska väl inte heller användas på såna här kopplingar?

Droppar ca 3 droppar per minut, uppskattningsvis, inte märkt något tidigare på två år iaf.


Kromad blandare med vattendroppar och synligt läckage vid fästpunkt under diskbänk.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Dra åt muttern... Den är konad hane/hona..
Det ända man gör vid montage är att sörja med loscher/unipack
 
Lin å gängtejp ska inte användas då tätningsytan är konisk. Försök dra den hårdare och/eller ta loss å rengöra tätningsytan med trasa och lägga lite pasta på kopplingen å dra fast den igen. Kan även kolla om tätningsytan har en skada ( reva) i godset som kan förklara läckan
 
Inget lin eller tejp. Prova att dra åt den lite till.
Funkar det inte, så lossa och ta på lite locherpasta på gängorna och konan.

Se till så inte hela kopplingen snurrar med, isf får du spänna kontramuttern på baksidan av duschkabinen.
 
Tack för alla svar! Har tagit i som en oxe och vill inte dra mer. Fortfarande dropp. Får dra på lite locher eller liknande och testa igen.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.