om man har pengar kvar på kredtivet när man gör om lånet vart tar dem pengarna vägen? ???

 
Så passa på att skaffa en ny bil oxå =))
 
Får ni pengar ÖVER? :o :'(
 
Hej!

Vi var på banekn imorse och la om kreditivet till lån, då vi nästan är klara. Vi fick 50000 över och de sattes in på ett av våra sparkonton.

/Jonathan
 
Hoppas för er skull att räntan på sparkontot är högre än räntan på lånet!
 
Pengarna kommer vi att använda till lite avslutande åtgärder och om det finns pengar kvar efter det skyfflar vi in det på lånet... Men det var skönt att lösa kreditivet som har mycket högre ränta och en månadsavgift (Föreningssparbanken). Nu har vi ju lånen och vet vad kostnaderna blir / månad och det ligger ca 1000 kronor netto lägre än vad jag räknade med / månad innan byggstart.

/Jonathan
 
Alltså om man har pengar kvar vilket vi kommer ha så kan man få de insatta på kontot?
Skulle va bra eftersom att övervåningen ska fixas också :)
 
Byggnadskreditivet är en löpande kredit med en övre gräns. Banken har satt den övre gränsen med tanke på vad de tror byggherren är kapabel att betala tillbaka. Man betalar ränta bara på den del av kreditivet som man utnyttjat. Märker man att pengarna inte räcker kan man fråga banken om de är berädda att höja kreditivgränsen.

När huset sedan är färdigt och kreditivet skall göras om till ett vanligt bolån, vill banken att huset skall värderas av en värderingsman först. Bottenlånet (med bolåneräntan) får vara X% (varierar från bank till annan och husets läge) av det troliga marknadsvärde som värderingsmannen kommer fram till.

Därutöver kan man ta topplån, till högre ränta på så mycket som banken är villig att låna ut. Man kan köpa brädor och takpannor för det eller en bil. Men huset ligger som säkerhet för det (sköter man inte amorteringarna tar banken huset, inte bilen). Skall man låna pengar långt innan man räknar med att behöva dem, får man räkna på vad räntekostnaden under väntetiden blir jämfört med de fasta kostnadnaderna för att lägga upp ett nytt lån i framtiden.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.