19 899 läst ·
92 svar
20k läst
92 svar
Kostnad måla villa en strykning falu rödfärg
Gör det själv, och för den gaveln där du behöver komma upp så hyr du en skylift för ung 1.500:-/ dygn.Clarken37 skrev:
Klart på en vecka utan extrema dagar.
Målade om mitt 2 våningshus på drygt 1 vecka förra året, inkl 2dar med skylift.
Helt rätt nästan alla rekommendationer är att färgen ska jobbas in i fasaden i tunna lager så pensel är det bästa…tensiden skrev:
Är det verkligen att rekommendera? Ärlig fråga, för jag vet inte. Men om jag ser på våra ekonomibyggnader och jämför dom som sprutmålats med dom som penslats så är det en märkbar skillnad i vilka som tappat färg och inte. Sen är det inte riktigt ekonomi i att pensla stora ladugårdar, så där köper jag att sprutmålning är "bättre", men låter bli det själv på de mindre uthusen.
Från vilka kommer den rekommendationen? Jag vet också att påståendet florerar. Söker man däremot en källa till påståendet slutar det alltid hos en person som "minsan målade om sitt hus en gång", eller någon annan typ av hempulare. Jag har visserligen hört det sägas av en nyutbildad målare, som inte haft minsta erfarenhet eller kunskap av sprutmålning.Rejäl skrev:
Sprutmålning är inte vad de flesta tror att det är, att man liksom bara kastar på färg på väggen. Att det på så vis bara skulle lägga sig ett lager färg på ytan.
I själva verket används olika tekniker för få färgen att "explodera" och närapå förångas till en färgdimma. På så vis kommer färgen penetrera minsta hålighet betydligt bättre än vad som är möjligt för vanlig färg med sin ganska tjocka konsistens, med en pensel. Alla som sprutmålar lämnar samma, om inte längre garanti, än de som penselmålar.
Du har säkert provat att måla med en sprayfärg någon gång. Principen är precis densamma. Som du vet behöver man aldrig efterstryka det med en pensel.
Helt riktigt, Falu Rödfärg är en slamfärg. Men behöver, på sin höjd, borsta det. Man ska köpa sig en större stålborste, i storlek med en skurborste. Om det dammar när man drar lätt med borsten, så bör man borsta bort det värsta. Om man däremot måste anstränga sig för att få det att damma, så är det bara till att måla. Man får kolla på ett antal olika ställen, då olika väderstreck påverkat olika, samt att oerfarna målare inte alltid strukit ut färgen lika mycket överallt.Vispen74 skrev:
Är det svartprickigt eller angripet på annat sätt, så ska det däremot ofta tvättas. Men man ska först spruta på lite mögeldödande medel. Ibland ska det det tvättas ibland inte, beroende på fabrikat.
Produkter som diskuteras: "skurborste"
Handskurborste
För att skura golv
99 kr inkl moms
Läs mer
jag upplever att fasaden i vårt fall är i bra skick men finns svarta prickar på vissa partier så tvätt lär behövas.A AG A skrev:Helt riktigt, Falu Rödfärg är en slamfärg. Men behöver, på sin höjd, borsta det. Man ska köpa sig en större stålborste, i storlek med en skurborste. Om det dammar när man drar lätt med borsten, så bör man borsta bort det värsta. Om man däremot måste anstränga sig för att få det att damma, så är det bara till att måla. Man får kolla på ett antal olika ställen, då olika väderstreck påverkat olika, samt att oerfarna målare inte alltid strukit ut färgen lika mycket överallt.
Är det svartprickigt eller angripet på annat sätt, så ska det däremot ofta tvättas. Men man ska först spruta på lite mögeldödande medel. Ibland ska det det tvättas ibland inte, beroende på fabrikat.
Fick 2 nya offerter precis runt 100k.
Är verkligen detta rimligt? Tänkte mig runt 70-80k som högst.
Jag har själv borstat och målat mindre hus med falu rödfärg och inte fan tog det runt 100 timmar..
Nej, det låter absolut inte rimligt. Sen att det talas om en strykning höjer alla varningsflaggor. En seriös målare arbetar inte pä så vis. Man målar tills det blir bra. Det krävs alltid minst två strykningar med Falu Rödfärg. Om man inte väljer att bättra på ungefär vart 5:e år förstås.Clarken37 skrev:jag upplever att fasaden i vårt fall är i bra skick men finns svarta prickar på vissa partier så tvätt lär behövas.
Fick 2 nya offerter precis runt 100k.
Är verkligen detta rimligt? Tänkte mig runt 70-80k som högst.
Jag har själv borstat och målat mindre hus med falu rödfärg och inte fan tog det runt 100 timmar..
Ingick knutar, foder och vindskivor i offerten?
Törs du lägga ut ett par bilder på ditt hus, så kan jag tala om mer exakt, vad som är rimligt.
Allt ingick. Knutar foder och vindskivor i vitt. Vi har även ett garage om 30 kvm.A AG A skrev:Nej, det låter absolut inte rimligt. Sen att det talas om en strykning höjer alla varningsflaggor. En seriös målare arbetar inte pä så vis. Man målar tills det blir bra. Det krävs alltid minst två strykningar med Falu Rödfärg. Om man inte väljer att bättra på ungefär vart 5:e år förstås.
Ingick knutar, foder och vindskivor i offerten?
Törs du lägga ut ett par bilder på ditt hus, så kan jag tala om mer exakt, vad som är rimligt.
Lägger inte in mitt hus men en nästan exakt kopia på hustyp nedan. Dock är vårt som sagt i Falu rödfärg.
Finns som sagt lite svarta prickar på fasaden på en kortsida och en långsida som behöver tvättas.
https://www.hemnet.se/bostad/villa-6rum-finnstaberg-upplands-bro-kommun-gokartsvagen-8-20500318
Med tanke på hustyp, där inte är lätt att komma åt överallt, samt att det troligtvis krävs ganska mycket skydd för stänk. Samt att det även ingår ett garage, så måste jag tyvärr säga att det inte är så orimligt. Särskilt då de antagligen tänkt penselmåla. Priset hade normalt sett varit ungefär vad man får räkna med, om det inte varit något tjafs om en strykning.Clarken37 skrev:
Men frågan är iochförsig om priset var före eller efter ROT? Är det 100kkr efter ROT så är det för mycket.
Ser ju ut att vara väldigt lätt att måla.Clarken37 skrev:
Det är efter rot. 115k och 105k är offerterna jag har fått efter rot. Båda estimerar runt 150 arbetstimmar ser jag nu när jag dubbelkollar. Så runt 140-150k innan rot.A AG A skrev:Med tanke på hustyp, där inte är lätt att komma åt överallt, samt att det troligtvis krävs ganska mycket skydd för stänk. Samt att det även ingår ett garage, så måste jag tyvärr säga att det inte är så orimligt. Särskilt då de antagligen tänkt penselmåla. Priset hade normalt sett varit ungefär vad man får räkna med, om det inte varit något tjafs om en strykning.
Men frågan är iochförsig om priset var före eller efter ROT? Är det 100kkr efter ROT så är det för mycket.
Jag har budgeterat max 80k vilket skulle vara drygt 100k innan rot.
Sen tycker jag 700 kr per timme är bra dyrt för målare måste jag säga
Redigerat av moderator:
Din egen budgeterade kostnad är ganska precis vad en seriös målarfirma, inlusive färg, ställningar och två strykningar (eller så många som krävs). Detta är efter ROT.Clarken37 skrev:Det är efter rot. 115k och 105k är offerterna jag har fått efter rot. Båda estimerar runt 150 arbetstimmar ser jag nu när jag dubbelkollar. Så runt 140-150k innan rot.
Jag har budgeterat max 80k vilket skulle vara drygt 100k innan rot.
Sen tycker jag 700 kr per timme är bra dyrt för målare måste jag säga
Några 700kr/h är ju bara larvigt.
Om du inte hittar någon seriös målarfirma som gör det för normalpris. Så är mitt tips att du väntar till sommaren. Sen samlar du ihop några ungdomar som vill ha sommarjobb. Hyr en ställning, och sen får du kanske agera lite arbetsledare. På så vis får du det gjort för halva priset, samtidigt som ungdomarna troligen blir nöjda.