23 961 läst ·
26 svar
24k läst
26 svar
Köpa Mig-svets, vad tänka på?
Här är en bra länk till ESAB:s "skola" för Migsvetsning.
http://www.esab.se/se/se/support/upload/Migsvetsning.pdf
http://www.esab.se/se/se/support/upload/Migsvetsning.pdf
Medlem
· Norrbotten
· 585 inlägg
Kemppi, Esab, Fronius, EWM, Migatronic.Snurre skrev:
Som Totem skriver, en migsvets kompletterat med en pinnsvets för traktor. Mig kanske 0.75-5mm plåt och pinne utöver det. Fast det spårar ju ur då, när du frågade efter en enda. Men så är det väl alltid
Dock kan äldre svetsar överhetta tidigare vid kontinuerlig svetsning, men då är det över fem pinnar på raken och så länge håller man sällan på i hobbybruk.
Jag fick ta en paus med vår äldre renoverade migatronic mig trefas när den började skjuta säkringen när jag byggde en dollyvagn i 50x100x3 mot 10mm plåt, ingen fara sen den svalnat
Ser inte var du bor så sök på det här inom ditt område och botanisera lite. En om annonsen är från en firma som repar kan de garantera funktionen också http://www.blocket.se/hela_sverige?...+Migatronic&cg=0&w=3&st=s&ca=2&is=1&l=0&md=th
Seriöst menat; här finns också matnyttigt http://www.youtube.com/results?search_query=svetsa med gunde&search_type=&aq=f&oq=
Ett tips till. Se till att svetsens slangpaket och återledare åtminstone är tre meter långa. På min första migsvets, en DECA som nu är 26 år gammal så är det enbart ett tvåmeters slangpaket. Jag har den kvar, men den är stationerad på en fast svetsplats nu och då gör det inte så mycket att det är kort. Har den ett kort slangpaket så får du flytta svetsen ofta.
Själv har jag en ESAB A10-160A 3-fas (-70-tal?) med nytt slangpaket....kommer inte byta den om jag inte har något annat alt....
Svetsar det mesta med den.....
Svetsar det mesta med den.....
Beror ju lite på hur stor maskin du vill ha men invertertekniken har gått frammåt enormt mycket så 3-fas är fullkomligt onödigt om du inte skall ha en stor maskin. Själv köpte jag en kemppi minarc för 5 år sedan svetar klart jämförbart med esab c3000 vi har på jobbet (som är en 40000kr maskin). Det var några år sedan men den är inte speciellt dyr och stor som en damsugare. Har hört från en svetsförsäljare att dessa svetsar har till stor del ersatt 3fasarna innom industrin när man inte behöver krämen.
köpte min här
http://butik.svetsmaskinservice.se/svetsmaskiner/kemppi/mig-mag/121
skall du köpa en äldre maskin är det bara trefas som gäller men de kostar ju som en ny minarc
köpte min här
http://butik.svetsmaskinservice.se/svetsmaskiner/kemppi/mig-mag/121
skall du köpa en äldre maskin är det bara trefas som gäller men de kostar ju som en ny minarc
Redigerat:
Jag köpte en begagnad Migrite för en tolv år sen eller så (tror jag gav 1600
- den går fanimig som en dröm fortfarande och den var säkert tio år när jag köpte den! Använder den både till konstruktionsstål och bilplåt.
Skulle jag varit i köpartagen och med en begränsad budget hade jag köpt en begagnad kvalitetssvets från någon konkursaktion. Det är ju egentligen bara slangpaketet och hjulen som slits. Se till att fläktarna fungerar bara.
Skulle jag varit i köpartagen och med en begränsad budget hade jag köpt en begagnad kvalitetssvets från någon konkursaktion. Det är ju egentligen bara slangpaketet och hjulen som slits. Se till att fläktarna fungerar bara.
Produkter som diskuteras: "fläktarna"
Fläktar
Flytta förbrukad luft ut ur ditt hem med mekanisk frånluft. I den här samlingen hittar du vårt sortiment av badrumsfläktar, kanalfläktar och värmeflyttare.
Läs mer
De hade bra priset. Något dyrare än ESABs prylar men klart konkurrenskraftigt.schnyggve skrev:Beror ju lite på hur stor maskin du vill ha men invertertekniken har gått frammåt enormt mycket så 3-fas är fullkomligt onödigt om du inte skall ha en stor maskin. Själv köpte jag en kemppi minarc för 5 år sedan svetar klart jämförbart med esab c3000 vi har på jobbet (som är en 40000kr maskin). Det var några år sedan men den är inte speciellt dyr och stor som en damsugare. Har hört från en svetsförsäljare att dessa svetsar har till stor del ersatt 3fasarna innom industrin när man inte behöver krämen.
köpte min här
[länk]
skall du köpa en äldre maskin är det bara trefas som gäller men de kostar ju som en ny minarc![]()
Inverterteknik är det som man skall satsa på. Jag är kanonnöjd med min ESAB.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden