Lika bra att fråga expertisen innan jag letar ihjäl mig. Har kört min hemmabyggda FTX i några veckor nu. Den funkar fint men lukten från grannens eldande letar sig in i ventilationen. :thumbdown:

Jag har en ELFI 400K på tilluften men det hjälper tydligen inte. Kolmassan är antagligen för liten. Då är frågan: Var sjutton köper man ordentliga kolfilter till "hemmaventilation"? Jag har hittat några leverantörer i USA men det känns lite drygt att behöva skeppa hem sådant från andra sidan Atlanten.
 
Tack för svar.

Fick reda på att en Elfi kolfilterlåda skulle gå på strax under 8000kr och filter till denna lite under 2000kr. Och kolfiltren måste bytas varje vinter, om inte oftare. :( Det verkar hursomhelst vara en god idé att stoppa in filtren bakom mitt befintliga elektrofilter för att slippa att de sätts igen för snabbt. Ska ta ett snack med grannen och kommunen så kanske man slipper göra något överhuvudtaget.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.