Är det någon som har någon erfarenhet av kod lås tilldörrar? Altså inte en lös kodlåda brevid dörren utan en vanlig dörr med ett kodlås istället för nyckel och var köper man?
 
Tänker du lås till ytterdörrar, så tänk om. De som de gör reklam för fungerar så där. Har ingen erfarenhet av det sista som RCO gör reklam för men de har inte lyckats med de gamla till 100%. Glöm Assa 3000, visserligen godkänt men fungerar dåligt.
 
Det som RCO gör reklam för nu är riktigt pinsamt dåligt, skulle inte rekommendera dig att skaffa det. Assa 3000 är ju inget kodlås, utan fjärrstyrt. Bortsett från de första versionen så fungerar detta helt okej, men det är bara godkänt - om man låser med nyckel.....

Du kan aldrig få ett kodlås godkänt om du har ett som monteras direkt på dörren eller ett med elslutbleck. Inbrottsäkerheten är mycket låg på dom.
Därför kommer du sannolikt bli tvungen att komplettera med ett överlås.
 
Jodå ett Step 60 elslutbleck är godkänt. men dyrt
 
Det jag vill låsa är en garagedörr nämligen. Inte för att det är så himla jobbit att plocka upp nyckel utan mer för att man på kvällen ligger i sängen och funderar på om man låste garagedörren.

Vore väldigt bra om man bara visste att det var låst varje gång men stängde dörren och ändå kunde ta sig in utan nyckel så att säga.

Helst skulle jag ju haft elservolås med tidsstyrning men det är ju sjukt dyr lösning till en privatbostad.

Kanske sådana kistor som man har i skolsalar som man har ett snäppe i så man kan ställa upp dörren eller så låser den sig varje gång man stänger.

Någon med en bra lösning?
 
Ett såkallat smäcklås menar du. typ Assa 212, Assa 1560 mfl El godkända lås de heller.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.