Vi planerar ett badrum som ska placeras på ett bjälklag ovan källare.
Befintliga golvbjälkar är 45x195 med cc600.
Tanken är att vi kompletterar med nya 45x195 så vi får cc300.
Spännvidden är 3840mm

När jag kör detta i Svensk Trä dimensioneringsprogram så klarar jag det med C30 klass.
Någon som har nån åsikt om detta eller har byggt liknande badrum på 195 reglar?
 
  • Planritning av badrum på bjälklag med måttet 3840 mm och bjälkavstånd cc300, placerat ovan källare.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Dimensioneringsresultat för golvbjälklag på 45x195-reglar, C30 kvalitet, med cc-avstånd 300 mm och 3900 mm spännvidd enligt byggbeskrivning.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
T
I vårt hus har vi liknande spännvidd men 45x220 c/c300 med kortlingar mellan bjälkarna och sen skruvlimmad spånskiva på det och det är fullständigt stumt - inga som helst tecken på fogsprickor i klinker eller kakel.
Vår konstruktör menade att det skulle funkat med större cc-mått än 300 men inte 600, plus att det är från yttervägg till bärande balk i mitten av huset och på andra sidan balken är det 600 mm mellan bjälkarna så vi ville ha det symmetrikst mot dem. Lösningen blev att lägga in en till 45x220 mellan så då blev det 300 cc. Vi har C24 och inte C30.

Jag skulle tro att det ska funka för er med 45x195 men att det är bra att kortla mellan alla bjälkar.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.