Hej

Använde en hink spackel senast runt jan, dvs dryga halvåret sen. När jag idag öppnade burken igen var den väldigt konstig. Stora svarta fält och vita områden. Ser ut som mögel. Kan spackel mögla, och på så kort tid. Eller är det bara som ex målarfärg att man måste röra om.

Kan tilläggas att konsistensen var densamma. Kan man tänkas att man tar bort det översta lagret och använder det under? Den är ju i alla fall en femkiloshink som knappt är använd.

\jonas
 
Det är väl bara att skrapa av och köra vidare med återstoden. Mögel på våt, tätt material ligger bara på ytan. Jmfr med tex leverpastej.

:D
 
Har upptäckt samma sak, min burk möglade också.
Men det gick att skrapa av ytan som Gunverth säger.
Dock så börjar den mögla fort igen, men det är bara att ta bort det igen och spackla på.
 
man kan se i burken vad som händer med en spacklat vägg när den blir fuktig .... bleee
gaia
 
gaia skrev:
man kan se i burken vad som händer med en spacklat vägg när den blir fuktig .... bleee
gaia
Precis. Det är ett stort problem när man som de flesta av oss här bor i en regnskog med 100% fuktighet och torktider på ett par månader.

,men i Sverige...nja. ;)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.