Hej :)

Vi har en liten(ca:4kvm) utbyggnad som jag pratat om tidigare som har isolerings och frys-problem under vintern när det under några veckor blir konstant mindre än minus 10 grader utomhus.: http://www.byggahus.se/forum/isolering/156992-fylla-torpargrund-med-isolering.html

Grunden är byggd i osiolerade leca-block. Möjligen är den överventilerad. Denna utbyggnad och dess krypgrundsmur(i leca) är sammansatt med övriga fastighetens källarmur.

Värme-kameramätning visas att en av de största värmeförlusterna/kallras från rummet kommer från (avlopps-)luftningsrör se bild.

1:a bilden (toalettgolvluftningsrör-minus5grader.jpg) visas golvhörnet där luftningsröret mynnar upp i toalettrummet.

2:a bilden (ToalettTakLuftningsröGrade.jpg) visas luftningsrörets värmeförlust vid innertaket (noteras svagt kan en rund friskluftsventil till höger i bild).

3:e bilden visar luftningsröret oisolerat i krypgrunden längst in i tredje bilden (krypgrund_toalett.jpg) syns ett grått luftningsrör (till vänster om det isolerade toalettavloppsröret. Dock är det isolerat i toalettrummet och beklätt med två massiva furubrädor

Luftningsröret börjar nere vid toalettavloppet, i krypgrunden, och mynnar ut ovanför innertaket på sidan av väggen.

Jag vet inte om kylan i luftningsröret främst "kallrasar" uppifrån, eller "vandrar upp" nerifrån krypgrunden - men kontentan är i vart fall att det är alldeles för stora värmeförluster från det, givet ett så litet rum (4 kvm)

(det finns andra luftningsrör i huvudfastighetetn)

Frågan är;
-KAN MAN :
1. TA BORT LUFTNINGSRÖRET och
2. ersätta det med den vacumventil eller
3. kallrasventil för minska värmeförlusterna i toalettutrymmet?

Det är ganska tät-bebyggt område villaområde så det får inte lukta för mycket.

Är det vanligt att luftnings-rör som byggs in krypgrunds-fastigheten blir så kalla?

(Fråga 2; tyvärr finns inget krypgrundslucka till utrymmet idag. Vilket ska byggas. Jag antar det är viktigt att man bygger en järnram runt öppningen/luckan så att inte lecablocken i muren faller ner?)

Tacksam för svar,
Per
 
  • krypgrund_toalett.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • toalettgolvluftningsrör-minus5grader.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • ToalettTakLuftningsröGrade.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.