Hej,

Ja kan man som privatperson få bostaden i pant om man lånar pengar till en annan privatperson för att köpa bostad?
 
Ja, varför inte?
 
Lgh eller villa ?
 
Brf. Tanken är att ge möjlighet för personer som inte får lån på banken och även svårt att få de få hyresrätterna som finns.
 
putte82 skrev:
Hej,

Ja kan man som privatperson få bostaden i pant om man lånar pengar till en annan privatperson för att köpa bostad?
Ja, via ett datapantbrev. Kostar 2% av beloppet som intecknas.
 
Pant i/av lgh kan lämnas till privatperson , brf brukar ta ca 800-1200kr/gång. Dock är det viktigt att kolla alla tidigare gamla pantsättningar är strukna/avregistrerade.
 
Kan lånet lösas likt ett vanligt lån?
 
putte82 skrev:
Kan lånet lösas likt ett vanligt lån?
Javisst. Pantsättningen är nästan helt fristående från själva lånet. Det finns dock ett par fallgropar. Det krävs också att bostadsrättsföreningen underrättas om pantsättningen för att den ska vara giltig.
 
Varför köper du inte lägenheterna själv och hyr ut? Då får du eventuell vinstskatt vid senare försäljning, intäkt för hyra och du kan hyra ut till vem du nu vill. Win-win situation.
Min far har detta upplägg, köpt och hyr ut 2st fastigheter som i sin tur gör att hans egna boende är finansierat 100%.
 
BirgitS
BRF:ar brukar bara bevilja andrahandsuthyrning vid särskilda skäl, de vill ju ha aktiva boende som är angelägna om ta hand om lägenheter och hus.
Beaktansvärda skäl kan vara:

- Tillfälligt arbete eller studier på annan ort eller i utlandet. För att tillfälligt arbete eller studier på annan ort ska utgöra beaktansvärt skäl för uthyrning bör orten ligga bortom, vad man kan anses utgöra ett normalt pendlingsavstånd, det vill säga mer än cirka 10 mil och en restid som överstiger 1,5 timmar per dag, enkel väg. Skälet ska styrkas med intyg från arbetsgivare eller studieintyg.
- Ålder eller sjukdom. Hyresgästen kan om han eller hon läggs in på sjukhus eller annat tillfälligt boende på grund av ålder eller sjukdom, ansöka om andrahandsuthyrning av sin lägenhet.
- Särskilda familjeförhållande. Skäl för andrahandsuthyrning kan vara när en hyresgäst vill provbo i ett parförhållande. Skälet ska styrkas med bifogat personbevis för den sammanboende personen.
https://www.hsb.se/skane/om-boende/...on-till-vara-hyresgaster/andrahandsuthyrning/
 
BirgitS skrev:
BRF:ar brukar bara bevilja andrahandsuthyrning vid särskilda skäl, de vill ju ha aktiva boende som är angelägna om ta hand om lägenheter och hus.
[länk]
Gissar att det var mitt inlägg du riktat ditt svar till eftersom det inte är någon annan i tråden som pratat om uthyrning.

Vad jag vet så är det jag pratar om privatuthyrning vilket klassas som förstahandsuthyrning, ej andrahandsuthyrning.
Hur föreningen förhåller sig till detta får man lätt reda på innan eventuell affär, så det är ingenting att oroa sig över.
 
Ska du göra det mer som en business behöver du tillstånd från finansinspektionen mm. ( lagen om kreditmarknadsbolag).
 
Kan lånet lösas faller hela min ide.
 
putte82 skrev:
Kan lånet lösas faller hela min ide.
Hur menar du nu?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.