Blev i veckan lycklig ägare till en Makita sänksåg med dubbla skenor och hela baletten.

Har sedan tidigare en Makita 5704 cirkelsåg som har tjänstgjort gott under 6-7 år. Dock så har den ju inte tillnärmelsevis samma precision som sänksågen.

Min fråga är: Finns det några lägen där cirkelsågen är bättre än sänksågen och som motiverar att jag ska ha den kvar.
 
vojma skrev:
Min fråga är: Finns det några lägen där cirkelsågen är bättre än sänksågen och som motiverar att jag ska ha den kvar.
Jag tycker att du ska ha kvar sågen. Man kan inte kapa och klyva reglar och liknande med en sänksåg. Det är heller inget man kör med på frihand när man ska grovkapa skivor eller riva en spånskivevägg. Sist men inte minst så får ju Makitan anses vara betalt och betingar inget större begagnatvärde.
 
Spontant är min känsla att den dagen/om jag råkar bli med sänksåg så kommer nog cirkelsågen sparas för ev. grovsågning mm.
Iaf ett tag tills motsatsen är bevisad. :)
 
Man gör väl sig aldrig av med ett verktyg?
 
Mikael_L
Behåll sågen.
Alla (tillräckliga) argument är redan givna.
 
Alltid bra att ha en "fulsåg" som man inte är så rädd om.....
 
OK - ni har övertygat mig. Sågen behålles för "fulsågning".

Tänkte att den kanske skulle kunna inbringa någon krona till nästa verktygsinköp men ser att priset har sjunkit markant sedan inköpet.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.