Tjena! Håller på att bygga en inbyggd garderob i lägenheten. Har byggt en stomme av träreglar och sedan satt en Mdfskiva utanpå för en snyggare look. Nu har jag kommit till dörrarna och har lite funderingar gällande bärigheten för gångjärnen.

Kan det se ut såhär? Närbild på ett metallgångjärn monterat på en MDF-skiva och träram. En hand håller gångjärnet på plats, vilket visar dess position.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Som ni ser är det en 12 mm MDF utanpå en 45 mm regel. MDFen och Regeln är limmade samt spikade. Min fråga är helt enkelt om det kommer räcka med tre skruvar, två kommer träffa mdf/kant medans den sista kommer bli mest trä men lite kant? Bakom regeln/Mdf är det nästa dörr så kan använda 40mm skruv som max.

Dörren är 198 cm hög och 50 centimeter bred. Tanken är att sätta tre gångjärn på dörren.
 
Cheesen
Kommer nog inte att fungera som du tänkt. Det finns gångjärn som är annorlunda ut. Om du inte vill att beslagen ska synas av estetiska skäl så hade jag kollat på blums gångjärn och monterat på renoveringsplatta.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.