I
Hej,

Håller på att byta foder på fönsterna, är det okay om det står öppet även om det skulle börja regna en del? Eller måste jag sätta upp något skydd, ex ålderbeständig tejp?

Ett fönster på ett trähus med mexitegel fasad, reflekterar ett träd i glaset. Bytet av foder pågår och diskussion om regnskydd förs.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Fönsterram med exponerad mexitegelvägg, del av fönsterreparationsprojekt på ett trähus från 1970-talet.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Fönster med nytt foder på trähus med mexitegel, reflektion av träd i glaset. Stege lutad mot väggen till höger.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Detta är ett trähus med mexitegel fasad från 1970.
 
Det stod förmodligen öppet medans det byggdes och tål att stå otäckt medans du renoverar, är du trots allt orolig kan du sätta en skiva för.
 
Javisst
 
Javisst
 
Jag håller på med fasadbyte och kollar väderprognosen ca 3 ggr/dag. Det jag vill veta är risken för regn och framförallt varifrån det blåser och hur mkt. Stilla regn uppifrån gör inget men med blåst så vill man veta om det kommer att slå in på den fasadsida man har öppen. Isf använder jag oftast bitar av byggplast som jag häftar fast som regnskydd. Snabbt och enkelt att sätta upp och riva ner med typiskt svenskt "midsommarväder".
Kanske lite besvärligare att fästa på en tegelfasad förstås...

Ska man måla träet så vill man inte att det blir blött.

Och om det är skyfall så vill man heller inte floda in vatten i konstruktionen. Det är skillnad på några enstaka regnstänk och "vattenslangsdränkning".
 
I
Jag har tänkt att fasaden på detta hus egentligen inte har någon större betydelse mer än utseendet och att det därmed inte spelar någon roll om det kommer in något innanför tegelfasaden. Men jag kan absolut ha fel!

Väderprognoser är ju ganska otillförlitliga men visst, tittar man på dem var och varannan timme så kanske de kan ge något. Jag tror dock att det är bättre att köpa tejp och sätta upp. Jag hade gärna sluppit det jobbet, bland annat eftersom det blir svårare att passa till fodret. Men anser man att det måste upp, så måste det såklart upp.

Just nu säger SMHI att det är på sin höjd 20-30% risk för regn ofta runt 1-2 mm men det finns även enstaka där man säger 5 mm.

Bilden med foder på gällde endast under tillpassningen, det är nu nedmonterat och ska målas. Bilden visar dock överhänget, vilket jag tänkte kunde vara intressant.
 
I
Ser nu att SMHI varnar för skyfall med 40-50 mm men tittar man på väderprognosen så står det inget om det där så jag antar att det ändå inte gäller detta området.
 
I
Han att få sågat alla bitar och även oljat så då passade jag på att sätta upp lite tejp också om det skulle börja regna.
 
I Ironside skrev:
Jag har tänkt att fasaden på detta hus egentligen inte har någon större betydelse mer än utseendet och att det därmed inte spelar någon roll om det kommer in något innanför tegelfasaden. Men jag kan absolut ha fel!
Tegelfasaden är en potemkinkuliss. Det är en vanlig träregelstomme bakom + MU. Det betyder att om fukt kommer in bakom teglet så kan trästommen ruttna och allt mtrl bli mögligt. Så, oavsett fasad vill man inte ha in fukt bakom.

För mig som har träfasad målad med slamfärg så syns det direkt efter varje regn var/på vilka fasadsidor och hur högt upp på fasaden regn har slagit in. Det gör att man efter ett par år lär sig var det oftast slår in, vilket i vårt fall är sydväst. Tyvärr hjälper inte det mot sommarskyfall då det tycks som jetströmmar med luft följer med regnet nedåt och sedan sprider sig åt alla håll vid markytan, vilket ger horisontellt regn från alla väderstreck samtidigt...
 
  • Gilla
Ironside
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.