Har tänk att "eftermontera" ett antal up&down lampor på fasaden. Hade tänkt att klamra kabeln under brädfodringen och sedan lossa på en lockbräda för att snyggt gömma kabeln. Är detta förenligt med regler och elsäkerhet? Vilken kabeltyp rekommenderas? EKLK?
 
UV-beständig EKK duger också men EKLK är enklare att klamra då den är styvare. Helt ok att klamra den bakom bräda.
 
anders07 skrev:
UV-beständig EKK duger också men EKLK är enklare att klamra då den är styvare. Helt ok att klamra den bakom bräda.

kanon, tack för snabbt svar. har några följdfrågor då. Denna belysning kommer ju gå runt hela huset räcker det då med vanlig 1,5mm2 kabel? totallängden borde bli mellan 60-80m.

går jag vidare från lampa 1 till lampa 2 genom att ha en ingående och en utgående i lampa 1 eller borde jag använda dosor? känns som det kan bli trång med dubbla kablar innanför lockbrädan och även i armaturen? hur och var sätter man bäst dosorna i så fall? blir väl svårt att gömma dessa bakom brädfodringen kan jag tänka?

hade tänkt styra lamporna med ett sk astrour men har bara hittat astrour som är för montering på skena, finns det utanpåliggande eller externa sådana?
 
göm dosorna ovan underspikningen om du kan, sätt en liten kapsling till ditt astrour ex inne i farstun vid taket!
 
Dra ut kablarna åt båda hållen, inte runt hela huset utan halva vardera!
 
  • Gilla
Bo.Siltberg
  • Laddar…
mr.Ola skrev:
Dra ut kablarna åt båda hållen, inte runt hela huset utan halva vardera!
ja jo det har jag förstått men det blir långt ändå. har i dagsläget en ytterlampa vid varje dörr (d.v.s. 4). Hade tänkt ta ström från en utav dessa till samtliga lampor på fasaden, inbillar mig att det blir lättare att styra belysningen med typ astrour då? rätt eller fel?

förstod inte riktigt vart du menar att jag gömmer dosorna? och inte heller det där med astrouret? finns det astrour som ej monteras på skena?
 
Det finns även astrour som monteras i vanliga apparatdosor inomhus. En sådan kan du sätta i den brytare där du normalt slå på utebelysningen.
 
Thomas_Blekinge skrev:
Det finns även astrour som monteras i vanliga apparatdosor inomhus. En sådan kan du sätta i den brytare där du normalt slå på utebelysningen.
låter ju som en dröm... nån länk till en bra sådan?
 
Schneider har en i sin exxact serie vill jag minnas.
 
mexitegel skrev:
Schneider har en i sin exxact serie vill jag minnas.
kanske jag som är korkad men hittar bara "tidur" för infällning i dosa, inte astrour......
 
Vad är astrour annat än ett tidur?
tryck i astrour på google och bilder så får du några som sätts i apparatdosor.
 
Thomas_Blekinge skrev:
Vad är astrour annat än ett tidur?
tryck i astrour på google och bilder så får du några som sätts i apparatdosor.
Tidur matar du ju in uppgifter om tändning och släckning. Astrour sköter väl sig självt efter sol-uppgång och nedgång? Har haft tidur tidigare och blir ett väldigt justerande i tid och otid med anledning av att mörkrets inbrott kommer på olika tider beroende på årstid...
 
lyshus.png
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
1 markerar brolampa, denna matar kopplingsdosor i underspikningen, slingan delar sig åt två håll och matar ner till ljuspunkterna via dosor gömda i underspikningen.
Inne i farstun ersätter man lampknappen med ett doslock och hittar lämplig plats att skruva upp en utanpåliggande kapsling av samma modell som vanligen används till eftermonterade jordfelsbrytare, i denna sätterman astrouret, med hjälp av ledningsdragning antingen till någon dosa i hallen som är gemensam med utebelysningen eller i värsta fall till själva gamla lysknappen ansluter man astrouret.
Alternativ till detta kan vara att dra ut en ny tändtråd till utebelysningen från centralen via befintliga infällda elrör och montera astrouret vid/i elc..
detta bygger på att man inte blandar in nya säkringsgrupper i de rör som går till farstun(nej en tändtråd är ingen ny grupp om den kommer från samma säkring som övriga trådar i röret)
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.