tjena har upptäkt att komunen har dragit kablar över min mark för några år sedan i tron om att marken tillhörde dom,har dom rätt till det ?.
Har jag rätt till ersätning .?
Kan kommunen köpa en ledningsrätt?

Tacksam för svar
Van the man
 
Hej ja, man kan ju söka bygglov på annans mark ( 3g master), operatören ansöker om ledningsrätt.
//goerana
 
är kabeln svart så är det ett klart fall av "svartbygge" ;D ;D
 
Hej

Problemet är att dom har redan gjort alla dragningar utan att fråga mig.

Van the man

goerana skrev:
Hej ja, man kan ju söka bygglov på annans mark ( 3g  master), operatören ansöker om ledningsrätt.
//goerana
 
Nu är jag inne på ett ämne som jag inte vill påstå att jag kan. Men på en kurs jag gick för ett antal år sedan så kom just det här problemet upp. Och då var svaret att det beror på vad kablarna är till för och vem som dragit dom.

Om kommunen dragit dom för egen räkning så kan man nog protestera. Men ifall en nätleverantör dragit dom för så kallad "infrastruktur" så är det bara att gilla läget. Samma gäller för Telias kablar o.s.v.

Alltså kortfattat. Om kommunen drar en kabel till sin egna stuga som personalen kan hyra/låna. Då kan du protestera. Om nätleverantören/Telia eller annan liknande drar kabel för att kunna bygga ut nätet (trafo-stn eller dyligt). Då är det bara att gilla läget.

Men som sagt. Jag kan inte hänvisa till några lagar eller regler. Men så har jag noterat i mina kurspapper.

// DeBe
 
Har du missat att de grävt ner på din tomt?

Ja, kommunen har ju rätt när tomten ligger på kommunens mark ;)

Samma sak med ditt tomt. Kommunen kan lösa ut dig utan problem och du tvingas flytta.
 
Vad jag minns från den tiden jag va på Televerket så behövs det Servitut för att få dra kablar över tomt om inte kabel slutar i fastighet på tomten. Har även en bekant som köpte tomt från komunen där servitut är inskrivet för att komunen mätte fel när de grävde ner VA längs gatan så att VA sneddar övern hans tomt. Så att komunen bara kan gräva sig över ens tomt utan att skriva in servitut tror jag inte om det nu inte är så att inte har något alternativ väg men då är det tvångsinlösning som gäller om man inte ställer upp på servitutet.
 
Normalt sett krävs servitut men sen vill jag minnas att det finns en del regler om att det är ok om kablarna har legat där en viss tid eller om man hadde ett avtal med föregående ägare, räcker med muntligt avtal
 
Finns det inget djupberoende? Jag har för mig att jag hört att om att man bara "äger" 1 meters djup av sin egen tom eller nåt sånt. Nån som vet?
 
Moderdator kanske borde flytta denna tråd till Jurdik sektionen istället, där det finns några riktiga ess på sådana här frågor.
 
Fråga lite idag på jobbet angående detta. De företag jag jobbar åt lägger ner kabel i marken och gör intrång på mark. Då ger man en ersättning /m, kanke minns fel om jag säger 3kr/m (osäker). Då om kommunen inte vill ge denna ersättning kan du ju överklaga och då blir det tinget, men rätt till ersättning har de markägare vi gör intrång hos iallafall!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.