Vad är det, och vad är det till?
Detta lock borde gå att använda och få plats med kablarna under.
https://www.rexel.se/swe/Produktkat...dosor/Lock-f-kopplingsdosa-f-ytmont/p/1420138
https://www.rexel.se/swe/Produktkat...dosor/Lock-f-kopplingsdosa-f-ytmont/p/1420138
Produkter som diskuteras: "Kopplingsdosor"
Kopplingsdosor
Kopplingsdosor samlar skarvarna när elkablar kopplas ihop, inne i väggen eller utanpå. Här finns dosor att fälla in i gipsväggen och kapslade dosor att skruva utanpå i garage, källare och ute. Placera dosan där locket går att öppna
Läs mer
Tack för tips, problemet är att det finns inte utryme i väggen för att trycka in kablarna samt donen. Hade den varit lite djupare så hade det nog funkat. Jag behöver typ en "kopp" som jag kan fästa....Får väl bygga en liten "låda"....Eller en sån här kåpaPurre skrev:
Den är 17mm djup så tycker ändå det borde få plats där bakom. Kablarna går ju att trycka in en del och behöver inte sticka ut 5cm bara för skoj skull.
https://www.installationsprodukter.se/product/ak13/ombyggnad-till-ytmontering-ip20
https://www.installationsprodukter.se/product/ak13/ombyggnad-till-ytmontering-ip20
Case closed, löste det med en "Blind celing cup" från Jula 49 kr målade i samma färg som panelenMrWoodmansson skrev:
Tack alla för intresse
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden






