1 373 läst ·
3 svar
1k läst
3 svar
Jag bor kvar i huset efter separation. Kommer banken ändra min bolåneränta?
Vi har idag bolån hos Danske bank på 1,29%. Den fick vi p.g.a. att min (snart föredetta) sambo är med i ett särskilt fackförbund samt att de räknade på våra sammanlagda inkomster och utgifter.
Det är planerat att jag bor kvar i huset tills vidare. Jag undrar om min bolåneränta automatiskt kommer att ändras när hon flyttar? Får banken information om sånt?
Det är planerat att jag bor kvar i huset tills vidare. Jag undrar om min bolåneränta automatiskt kommer att ändras när hon flyttar? Får banken information om sånt?
Nej, inte till en början i alla fall. Lånet och huset kommer stå på oss båda tills vidare. Jag tänkte om de kommer få reda på att hon inte är skriven på husets adress längre och att jag därför kommer få sämre lånevillkor.Jonatan79 skrev:
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Borde vi dränera huset? Räcker det i så fall med en vägg?
Grund & Markarbeten -
Ta bort oanvänd dosa eller låta vara kvar och tapetsera över?
El -
Går det att rösta bort styrelsemedlem med mandattid kvar?
Bostadsrätt -
Skiljas men en bor kvar i huset under en längre period (8 mån) - fördelning av kostnader?
Juridik -
Varför bor vissa kvar i mögelhuset?
Gifter, farliga byggmaterial & skadedjur
