Byggahus.se
Hej
Två frågor:
  1. Jag ska lägga isolering och trägolv på en oisolerad platta på mark. Underst ska det vara en platonmatta. Om jag har förstått det rätt är det viktigt att vika upp platonmattan mot väggen så att fukten kan komma ut i rummet. Samtidigt är det viktigt att lägga isoleringen tätt för att undvika köldbryggor. Men - gör inte den uppvikta platonmattan att även kylan sprutar upp längs väggarna och i princip skapar en jätteköldbrygga lngshela väggarna?
  2. Jag har begränsat höjdutrymme och tänkte lägga enbart 5 cm grå cellplast som isolering. Jag vet att det inte är tillräckligt enligt rekommendationerna, men ställer det till andra bekymmer att ha så lite isolering??

Tacksam för svar!
 
1. Självklart är det inte optimalt men en kompromiss iom att du måste ventilera golvet.

2. Tänk på att cellplasten måste ha tillräcklig tryckhållfasthet. Tex Kährs specificerar minst 130Kpa för sina 15mm golv. Kolla vad din golvtillverkare kräver så du inte får svikt och knarr.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.