Hej jag är i full gång med att isolera mitt garagetak.
Jag lägger flera lager isolering på rulle men det jag undrar är om det sista lagret man lägger ska vara med papp på?
Eller funkar det lika bra ändå? jag undrar även om man har något vindskydd när man isolerat med lösull?
Det är ett värme garage med 26graders taklutning med luftspalt.
 
Till lösull så brukar man inte ha någon vindpapp nej.

Det är en fördel att ha papp på översta lagret.
blåser det på isoleringen så kyler det ner isoleringen och det blir inte så effektivt.
 
Blåser det inte lika mycket i lösullen? :rolleyes:
 
den frågan ställde jag mig med?
 
Jo det blåser även över/på lösullen. Men man brukar iallfall inte ha någon vindpapp över den.
Viss lösull (viss Cellulosa) bildar en skorpa på toppen (troligen pga fukt) som en en skare i snön. Den lär ha ett hyffsat vindmotstånd.

Man skulle kunna köra med lösull för enkelhetens skull & där efter köra ett lager miniralull med papp på..
Men normalt så blåser man bara ut lösullen & sen är man klar..
Lösullen är ju effektivare på att isolera, då det inte blåser. Efter som det inte blir några skarvar, vilket det blir med mattor & skivor.
Sen går lösullen mycket snabbare att lägga. Men bäst är det ju att även lägga någon form av vinpapp även över lösullen.

Hur du änn gör så är det en fördel med vindpapp ovanpå det hela. :)
 
Okej tack för svaret
 
Densiteten är även högre med lösullsisolering. Det gör att det blir en mindre konvektion i lösullen, så pappen behövs helt enkelt inte.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.