Hej!

Jag har fått i uppdrag att isolera ett litet skjul I tegel med plåttak invändigt. Utvändigt är dessvärre inte möjligt då bostadsområdet regler går emot. Har inte byggt inuti en strnbyggnad innan och är rädd för mögel och fukt.

Skjulet är ca 2m x 4.5m och är tegelvägg med ett plåttak ovanpå utan takstolar, plåten ligger på en regel som ligger ovanpå väggen. Det är mögelangrepp i regeln och i färgen på plåten.

Jag har tänkt att lyfta av taket, ta bort/sanera allt mögel, sätta dit ett nytt tak av råspont med takstolar och papp och sedan lägga tillbaka plåten. Sedan ställa in stålregel med isover i med en liten spalt från teglet och köra osb inuti samt en platonmatta på betonggolv med foam och klickgolv. Samt två ventilationshål, ett uppe ett nere på ena väggen.

Låter detta vettigt ? Tacksam för svar.

Mvh Simon
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.