Vi har en Nibe 1245 i vårt nybygge. Gick på elpatron fram till 4 janari. Nu är kollektorerna installerade och systemet fungerar bra.
Jag har försökt att läsa inlägg här men har svårt att få någon helhetsbild.

Hus: 174 kvm ca 20 grader
Garage: 50 kvm ca 18 grader
Borrdjup: 150 m
Pump: Nibe 1245 8kw

Golvvärme i både hus och garage (kulvert).

Termostater ingick i golvvärmepaketet (ej installerade)

Försöker att ställa in fördelarna så att temperaturen blir jämn i hela huset (har gått bra).

Vilka övriga inställningar bör jag se över?
ca 24 starter/dygn

Var kan jag läsa mer om gradminuter, delta mm?

Ge gärna boktips eller länkar som ger vägledning kring hur man kan optimera inställningar
 
fortsätt att köra utan termostatter
Kör delta-t på varma sifan på 8 grader & 3 på kalla sidan.
sen får man kolla lite hur fort pumpen värmer ditt vatten (har du lite vatten värms det snabbt, o man vill inte att tempraturen ska bli hög)
men man vill o andra sidan inte heller ha för många starter, så det är en lite avvägning här.

försök att hamna på 20 starter/ dygn eller färre, brukar funka med 100 på gradmiutrarna, men jag vet inte om det funkar att ändra dina gradmiutrar för elpatron tillräckligt mycke på just din pump, dom måste altid ökas om du ökar dom andra gradminutrarna
 
Jag kollade inställningarna idag. Tydligen har pumpen haft i genomsnitt 36 starter/dygn. Pannan var ställd på -60 gradminuter. Jag ändrade det till -100 grader.

Vi bor inte i huset ännu och därför har jag inte startat FLM:n. Jag har en avfuktare och alla ventiler i huset halvöppna. Det gör huset mer energisnålt än när vi bor där och ventilerar huset enligt rekommenderade värden.

Temperaturen är ställd på 19,5 grader, men innegivaren visar alltid 21 grader. Varför ligger temperaturen 1,5 grad över det önskade? Jag prövade att flytta ner värmekurvan till 4 idag (-1).


Jag har fortfarande inte förstått vad Delta T är..... När kompressorn går ser jag att det är en temperaturskillnad på in/ut på cirka 3 grader. Tar in 3 gradig vätska och släpper ut 0 gradigt.
 
Har Delta-T något att göra med skillnaden mellan framledningstemp och returtemp?
 
Häör har vi ett fel !

pumoen styr inte mot innegivaren, så den får absolut inte vara inkopplad fören du har lyckats justera in radiatoreystem & värmepump ens kurva & paralallfröskjutning till 100%, det är först efter detta du kan koppla in innegivaren !!!

Det räcker med att gå in i mnyn o ställa rumskompensering på 0 så är inne givaren bort kopplad.
 
ändrar du gradminutrarna så måste du gå in o ändra gradminutrar för elpatronen regält, annars får du onödig elpatron!
 
Jag har en 1245-12 - kör just nu på:
Kompressor -300
Elpatron -1500
inga tempsvängningar inne än så länge iaf, får väl se när det blir kallt?
 
-300 låte i mina ögon väldigt mycke!
även om du inte får tempsvängningar så kanske framledningstempraturen blir onödigt hög, vilket försämrar cop
 
Elpatron står på -400 (förinställt från fabriken).

Du menar att jag ska koppla ur innegivaren och justera pumpen utifrån det. Sedan koppla in innegivaren.

Igår när solen lyste gick värmen upp till cirka 22,5 grad och pumpen forsatte att kalla på värme.

Jag kopplar ur innegivaren i morgon och gör nya justeringar på tisdag.
Tänkte ställa kurvan på 5 och -3 i justering.
 
Igår såg jag att den rekommenderade framledningstempen inte stämde överens med det som gick ut i slingorna. Rekommenderad stod på 27-28 och uttemp låg på 31-32.
 
bergstrollet skrev:
Igår såg jag att den rekommenderade framledningstempen inte stämde överens med det som gick ut i slingorna. Rekommenderad stod på 27-28 och uttemp låg på 31-32.
det är ju så den jobbar liksom, ligger under börvärdet en viss tid tills gradminuter uppnåtts, sen jobbar den med full effekt över börvärdet om den klarar det, annars går ju eltillskott in om den inte gör det
 
ja bort med inne givaren, sen tar det nog en hel vinter innan du fått rät strypning på ala golvvärmeslingor & hita rätt kurva o parallelförskjutning. så inne givare kan du inte koppla in fören nästa vinter.

(gör du inte så här o gör det grundligt så funkar det inge vidare)
 
CarMan skrev:
-300 låte i mina ögon väldigt mycke!
även om du inte får tempsvängningar så kanske framledningstempraturen blir onödigt hög, vilket försämrar cop
Den pendlar mellan 30-60 grader som mest nu... Vilket är bäst, sänka max framledningstemp eller höja gradminuterna till ex. -200?
 
sänk inte max framledningstempraturen, det andvänder man om man har golv värme eller av andra skäl inte får överskrida en tempratur.
jag tror du ska prova med -125
 
Har en 1245 själv som jag skall starta upp.
Vad är gradminuter ? Mina ändras under dagen !
Delta t vad är det ?

Var ställer man in dessa värden eller var kan man läsa om det ?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.