anders07 anders07 skrev:
Så få vinklar som möjligt!
Tack för svaret. Kommer bli en massa L-vinklar över då kan man säga :)
 
anders07 anders07 skrev:
Så få vinklar som möjligt!
kommer köra gardena pem 25 slang, några förslag hur man får den smidigare att jobba med. Just nu är den givetvis rullad och känns inte som om den kommer rulla ut sig supersmidigt
Kändes rätt hård och styv men kanske ger med sig vid längre längder. Tar gärna emot förslag.
 
Den är bökig att arbeta med. Det du ska göra är att rulla ut hela längden så den ligger raklång... sedan lägga ut den så bra det går! Kanske några stenar på den för att hålla den på plats medans du lägger ut den.

den går att böja mer än man tror, men den är styv, helt klart!
 
Köp ett par armeringsjärn och kapa till 50cm långa bitar och böj dom till ett U.
Fyll slangen med varmvatten så den blir mjuk. Lägg ut slangen och slå ner armeringsjärnen över slangen så den fixeras. Efter en dag håller den formen typ. Armeringsjärnen lät jag sitta när jag grävde igen.
 
  • Gilla
elpaco
  • Laddar…
Gardenas 25'a är inte så farlig... Rulla bara ut och slå fast med bockade gjutjärn typ varannan meter så hålls den.
 
Bockade armeringsjärn var seriöst... :)

Såklart en bra alternativ, men inget måste... lägg några stenar för att hålla den på plats och för att få formen. Sedan är det bara att fylla igen med jord och ta bort stenarna allteftersom... funkar hur bra som helst. ;)
 
  • Gilla
Maxwells demon
  • Laddar…
C crazytok skrev:
Bockade armeringsjärn var seriöst... :)

Såklart en bra alternativ, men inget måste... lägg några stenar för att hålla den på plats och för att få formen. Sedan är det bara att fylla igen med jord och ta bort stenarna allteftersom... funkar hur bra som helst. ;)
Beror väl på hur djupt man vill gräva... ;)
 
  • Gilla
crazytok
  • Laddar…
Körde stenvarianten med PEM 50 samt PEM 32. Dock förvarades de i solen innan installation. Det kan det ju vara brist av nu.
 
Som sagt. Med feederledning till kastare vill man inte ha vassa krökar alls. Däremot i droppsystem spelar det ingen roll.
 
Tack för alla svar. Blir till att testa med stentricket tror jag. Ska försöka rulla ut båda slangarna så de får ligga raka ett tag. skarpa kurvor kommer jag inte ifrån då den ska runt ett par hörn.
 
  • Gilla
crazytok
  • Laddar…
Nu är allt nedgrävt men då jag saknar en del av prylarna så kan jag inte testa det förrän till våren.
Bara att hålla tummarna att allt är tätt och funkar som jag tänkt.

För att slangen skulle bli arbetarvänlig så rullade jag ut den på gården några dagar innan och buntade ihop den med armeringsjärn längs med. Hade några liggandes. Sista biten blev det stenplattor på.
Den låg så i tre dagar och var helt ok att jobba med sen.
 
Jag har sett tips i denna bautalånga tråd om att köpa bevattningsdelar från USA. Det kan vara värt att veta att det finns riktigt bra e-butiker för den här typen av prylar i både UK (via Ebay.co.uk inte minst) och framförallt i Spanien. Bara i vår lokala Ferreteria (järnaffär) i byn Calahonda finns det 5 (fem!) olika popupspridarmunstycken på hyllan. Och de kan beställa hem minst lika många till på nån dag.

Exempel på bra shoppar är Leroy Merlin (tänk Spaniens Bauhaus eller Hornbach) eller ManoMano.es med stora sortiment, bra priser och hemleverans. Det finns dock en hake. De levererar inte till Sverige såvitt jag vet :(

Här är en av mina favoritkategorier: https://www.manomano.es/riego-subterraneo-955
 
  • Gilla
trycklös
  • Laddar…
.
 
Redigerat:
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.