Efter några år i vårt radhus är det dags att börja på lite i trädgården. Framsidan ska få nya markstenar, stenplanteringar och vattensten.

Men har börjat på baksidan med att rama in en rhododendronbuske med marksten, samt lite fin solcellsbelysning.
2015-05-03 11.22.13.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


På motsvarande sida har jag gjort en likadan utgrävning och stensättning, men valt annan buske och andar växter, både med tanke på färg, storlek och blommingstid.
2015-05-03 11.23.10.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Därimellan har jag nu grävt ut en uta på 2x5 meter som ska bli inramad med knäcksten. Därinne ska det bli en liten uppbyggnad med bäck, vattenfall som går ner i en liten damm. Runt bäcken kommer det blir både lite belysning och planteringar. Bilden är innan jag grävt ut, några stenar utlagda för att mäta ut
2015-05-03 11.22.32.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Jante
  • Laddar…
Och du undrar?
Blir säkert bra det där!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.