1 163 läst ·
5 svar
1k läst
5 svar
Ingen kontakt 4 och 5
Har kopplat om ett uttag efter att lagt på en vägg lite extra, när jag testar med verktyget så hoppar den över 4 o 5 som om det inte fanns kontakt? Bevisligen kan jag koppla upp mig ändå men blir fundersam om jag behöver ha kontakt på dem? Är det månne telefon? (Grönvit/blåvit på B-standard)
Kjell G
Kjell G
Färgordningen är som ni beskriver, kanske jag som tolkat kontrakteringen fel. Mätinstrumentet visar glapp 4 o 5. Det är ett vägguttag där kabeln läggs i mitten, sedan 4 trådar på vardera sidan. Det finns färgmarkering som visar B-standard som jag kopplat i patchpanelen också, kanske tolkade ordningen fel?
Som sagt det funkar på 100Mb, får väl koppla om den dagen det blir nåt annat.
Kjell G
Som sagt det funkar på 100Mb, får väl koppla om den dagen det blir nåt annat.
Kjell G
Du har inte en gnd-knapp på ditt testinstrument som du råkat tryckas in? Minns inte i skrivande stund vilket par det är som slocknar om den är intryckt, men med mitt instrument är det en lampa som inte funkar om det står i gnd-läge.
Klicka här för att svara
