Hej halloj forumet, vi ska byta ut vår befintliga induktionshäll (50 cm djup & 60 bred) mot en som mäter 65-70 cm på djupet men hur jag än letar hittar jag bara de som skiljer sig i bredd, alla verkar ligga på samma djupmått... =/
Är det någon som sett ngt kvalitativt som passar mitt behov?
Är det någon som sett ngt kvalitativt som passar mitt behov?
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 127 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 127 inlägg
Prisjakt listar några som ligger på ca 60 cm djup men sen är nästa djupare hela 75 cm. Värdena får förstås kollas upp på tillverkarnas webbplatser eftersom det händer att det står fel.
https://www.prisjakt.nu/kategori.php?m=s351436438
https://www.prisjakt.nu/kategori.php?m=s351436438
Djupet är väl mer eller mindre standard? Inbyggnadshällar måste få plats i bänkskivan. "Cooktops" är ungefär lika djup som en standardbänkskiva.F FredrikB skrev:
Om du vet att det finns 65-75 cm djupa hällar kanske du känner till fabrikat?
Jag använder Prisjakt som bas i jakten men djup är ingen faktor i deras filter så det blir lite styltigt och det slutar med att jag sitter och scannar alla de stora tillverkarnas websidor vilket tar ohemult med tid. Jag vet inte att de finns 65-70 cm djupa men rimligen borde ngn ha en trevlig lösning för oss med 3 meter långa armar 
Färskkopierat från Prisjakt!F FredrikB skrev:Jag använder Prisjakt som bas i jakten men djup är ingen faktor i deras filter så det blir lite styltigt och det slutar med att jag sitter och scannar alla de stora tillverkarnas websidor vilket tar ohemult med tid. Jag vet inte att de finns 65-70 cm djupa men rimligen borde ngn ha en trevlig lösning för oss med 3 meter långa armar![]()
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Elektroniktokig
· skåne
· 712 inlägg
Fanns en på 750 mm djup, från en skojarfirma verkar det som.
Letade själv för några år sen, till en köksö.
Letade själv för några år sen, till en köksö.
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 127 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 127 inlägg
Men enligt prisjakt så finns det några som ligger på ungefär 60 cm djup så det är ju bättre än ungefär 50. Sen är det väl så att med djupare hällar än 60 cm så blir det svårt att se vad som pågår och komma åt att röra i de kastruller och pannor som står längst in.
Prisjakt kan väl inte ange fel data?BirgitS skrev:
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 127 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 127 inlägg
Klicka här för att svara