Är det nån som har erfarenhet av Inaria (jag håller på att skriva Aniara hela tiden :) ) skjutdörrsgarderober?
Jag kollade på dem hos Fredells idag och fick ett pris på 6000 (exkl inredning, de har 20% just nu på garderober) för en som skulle passa hos mig. Priset är väl acceptabelt tycker jag. Garderoben är 270 hög, 180 bred, 60 djup, 2 spegeldörrar.

Jag är bara lite nyfiken på om nån annan har några bra/dåliga erfarenheter av detta märke.

Jag kollade på några andra (Elfa/Lumi) men de verkar inte klara att leverera så höga som jag villl ha. I alla fall inte sidodelarna. Å andra sidan kanske det blir "för mycket" att ha speglar från golv till tak?

http://www.inaria.se
 
Jag skippar nog detta och kör med vanliga garderober.
När jag funderat lite mer känns det som en alltför massiv konstruktion i ett sovrum på 6 m[sup]2[/sup]. Skulle funkat om det varit en hel vägg eller en nisch, men inte halva väggen på längden.

Hursomhelst har Fredells i Nacka 20% rabatt på skjutdörrsgarderober och inredningar från Elfa/Lumi, Inaria och KA Design fram t.om 13/11 (tror jag, däromkring i alla fall)
 
Hur som helst tror jag att det är vikigt att inte bara kolla på nätet, utan verkligen känna hur stabila de är. I något inlägg var det någon som rekommenderade IKEAs. Sök på inlägg om garderober, så kanske du hittar något intressant.

Pernilla
 
Ja, jag har läst lite inlägg om diverse skjutdörrar ville bara kolla om just detta fabrikat. Det kändes bra när jag tittade på dem, men det gör de flesta. ;) Tyvärr är Ikeas skjutdörrsvariant för bred för att passa in hos mig. Skall kolla på Bauhaus imorgon, men jag tror som sagt att jag överger skjutdörrarna till förmån för en "vanlig" garderob. Rummet är nog för litet.

Men jag hinner säkert vela fram och tillbaka ett par gånger innan jag köper. :D
 
KRauta Gbg säljer ut sina Inaria nu.

Svenska hem säljer ut också med 50% i Gbg.
 
Har du koll på ifall K-Rauta och Svenska Hem fortfarande har sin utförsäljning?
Var det 50 % även på K-Rauta?

/ama
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.