Oftast när man pratar om import är det från USA, men
är det någon som handlat verktyg/maskiner från Tyskland?
Blir det billigare att köpa därifrån än i SWE?

Gärna några länkar till bra webb-butiker.

Tack på förhand!
 
En hel dröse folk här har beställt maskiner från Tyskland. Tyvärr måste jag säga att man inte sparar några jättesummor. Jag har beställt Makita-maskiner från www.hundtdirekt.de och det kändes som att de hundralapparna man sparade bara berodde på att Makita har en så girig generalagent (Essve) i Sverige.

Ett tips är att inte bara titta på Tyskland utan även Storbritannien -- priserna är ofta väl så bra. Det enda man får stå ut med är att byta stickkontakten.
 
okej, är det samma med priserna när det gäller verktyg att man inte spar så mycket?
har du någon bra sida från england, som du kan rekommendera?

Visst det går jättebra att beställa från USA, men blir det lite större "äts" vinsten till stor del upp av frakten:(
 
Det finns en hel del, en av de större är www.axminster.co.uk. Är det någon specifik maskin du letar efter kan du ju alltid googla på den och lägga till "+site:co.uk", det brukar funka rätt bra.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.