19 570 läst ·
8 svar
20k läst
8 svar
IFÖ Cera + spolar dåligt
Happ verkar som toan gett upp efter 10 år, för några dagar sen märkte jag att den började spola med väldigt dåligt tryck. Tidigare som spolade den med ordentligt tryck men nu spolar den så dåligt att knappt pappret åker ner. Har öppnat upp stolen och tagit loss delarna och gjort rent men det har inte hjälpt.
Någon som har någon aning vad som hänt?
Se videon >>
View My Video
Någon som har någon aning vad som hänt?
Se videon >>
View My Video
Redigerat:
Har du kollat så att spolmängden inte är ändrad, har varit med om detta innan på Ifö Cera att spolmängden blivit ändrad och fått samma symptom som du. Sitter justeringar på spolstången som reglerar mängden per spolning och markering med antal liter. Kolla vad de är inställa på.
Spolstång, vilken del är det på bilden?NetNut skrev:

Jag har haft samma symptom. Jag löste det genom att dra upp de där två ljusblå plastprylarna som spolknappen trycker på. Men fick dra så man trodde att plasten sprack, har för mig att jag använde en tång. När de väl hade åkt upp i sitt högsta läge tryckte man på knappen och tryckte ordentligt på spolknappen åt båda håll så justerade den sig. Sen dess har den funkat prima! Tror att sen här justeringen är omnämnd i instruktionsboken till stolen.
Jag testade, hände inte så mycket, tog även bort hela anordningen när vattnet var till toppen s å att det vart ett öppet hål, vattnet rann lika segt ut i toan. Frågan är ifall det inte skett ett stopp i själva kanalen i stolen dvs. i det hålet som är i botten där vattnet rinner ner och ut i stolen. Någon som har en ide vad man kan hälla i som ev. kan lösa slam etc. ?Tosse skrev:Jag har haft samma symptom. Jag löste det genom att dra upp de där två ljusblå plastprylarna som spolknappen trycker på. Men fick dra så man trodde att plasten sprack, har för mig att jag använde en tång. När de väl hade åkt upp i sitt högsta läge tryckte man på knappen och tryckte ordentligt på spolknappen åt båda håll så justerade den sig. Sen dess har den funkat prima! Tror att sen här justeringen är omnämnd i instruktionsboken till stolen.
Länge sedan jag rotade i en cera men oftast är det hela utloppsventilen som behöver bytas när den modellen inte spolar ordentligt. Misstänker du att det är stopp efter ventilen kan du prova att spola med en slang ned i hålet och se om det hjälper annars måste du ta loss hela cisternen. Sitter 3 cisternbultar (2 fram och 1 bak) som håller cisternen. Under cisternen sitter ett plasthorn som riktar vattnet framåt. Rekommenderar flaskborste för hornet brukar vara nästan omöjligt att få loss. Tänk på om du tar loss cisternen att du har nya bultar och cisternpackning hemma
Så, sista utvägen var nog den där fördelaren under som du Bengt nämner, kollade upp på google hur den såg ut och därefter började "operation spolning" körde med lite wc anka och lät det sjunka in och därefter spolade jag med slangen i stolen ner i hålet och sist med några kannor kokhett vatten och man såg att det löste upp skit och nu fungerar toaletten igen! 
Klicka här för att svara