Hejsan, i vårt hus från -67 har vi nu börjat med nya innertak och har i samband med detta börjat diskutera vad vi vill göra med spaljén.
Den är väl av konstruktionen och utformningen att döma original från när huset byggdes men faller oss tyvärr inte i smaken då vi inte har så mycket annat i furu.

Tankarna som vi haft hittills är någon typ av kraftig rundstav, något liknande detta i björkplyfa alternativt något passande i smide, kanske svarta järnrör? Stabilt måste det självklart vara, så dimensionerna behöver tänkas på.

Stilmässigt passar nog inte ett räcke eller en klassisk "halvvägg" in.

Har ni några idéer?
 
  • Renovering pågår, trästolpar uppsatta för väggkonstruktion, verktyg på golvet, oskyddad parkett, delvis täckt fönster.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
BirgitS
Räcker det inte att måla spaljén vit eller annan färg som smälter in?
Det är nog vad de flesta gör.

Det verkar vara ett väldigt ovanligt parkettmönster så det skulle vara kul att se mer av det.
 
  • Gilla
Henningelvis och 1 till
  • Laddar…
Men vill väl ha lite mer space, luftigare, öppnare.
Är det en dörr till höger i bild?
Inredning under konstruktion, träpelare, verktyg på golvet, delvis oskarp bild med vita sträck och fläckar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Hittade ingen bra bild, men jag kapade min i lagom höjd och förstärkte första spaljébrädan, så där blev en kvadratisk stabil stolpe.
Grå dörr med fyra fönster, dörrhandtag, lås, vit räcke, renoveringsarbete synligt, ligger på sidan.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.