Och varje "slits" ska ha sin egen kabel, dvs till det uttaget ska det gå två kablar. Och vilka färger som ska ligga vart är från väster på bilden är paren vit/blå, vit/orange, vit/grön, vit/brun. Kabeln SKA vara av typ solid ledare.
E elmont skrev:
Det här med solid ledare är jag osäker på att jag har , antar att kabeln är lite hårdare då och det är inte min tror jag, går det o koppla en sockerbit klämma mellan solid o icke solid. Jag har en cat 6 kabel som kopplat i en lite klämma som man sedan kopplar i väggen som den jag visar på bilden.. hmm
Moderator
· Stockholm
· 57 828 inlägg
Nej, det blir inte bra med någon ytterligare skarv. Du måste ha rätt typ av kabel, och du behöver ett kontakteringsverktyg av rätt typ (finns även det på Kjell o comp, och många andra ställen). Det är också viktigt att du inte tvinnar upp paren mer än absolut nödvändigt för att nå fram till rätt slits. Trådarna ligger i färgkodae tvinnade par i kabeln, sedan är paren löst tvinnade runt en kärna i kabeln. Signalen som går i trådarna är beroende av att trådarna är tvinnade så som de är (du kan inte tvinna själv, även hur hårt tvinnad den är, är viktigt), det sker en växelverkan mellan signalströmmarna som går i trådarna, via det elektromagnetiska fält som uppstår runt varje tråd.
Jag har varit med om att dylika fabrikstillverkade kablar varit feltvinnade, trots att kabeln var rätt mellan varje "kontaktstift" i kabeln, så fick vi inte igenom någon tillstymmelse till data.
Jag har varit med om att dylika fabrikstillverkade kablar varit feltvinnade, trots att kabeln var rätt mellan varje "kontaktstift" i kabeln, så fick vi inte igenom någon tillstymmelse till data.
Det ELKO-uttaget är hopplöst dåligt konstruerat. Jag föredrar keystoneuttag i stället som är mycket enklare att få bra. Och du måste som sagt ha solida ledare om du ska vara säker på att få fullgod kontakt i kontakteringen.
Fabrikat på uttaget spelar mindre roll, det viktiga är att man har rätt matr./verktyg som lirar ihop. Sedan kan man pga "ovana" trivas bättre eller sämre med olika fabrikat.
OCH ledningar med solid ledare innebär att det bara är en tråd i varje ledare.
OCH ledningar med solid ledare innebär att det bara är en tråd i varje ledare.





