Renoverar en gammal utbyggnad på 10 kvm i vårt fritidshus och ska isolera golvet. Tänkte välja cellplast för att slippa fuktproblem. Stugan har krypgrund och används bara under sommaren.

Golvreglarna är 195 mm höga, men att fylla detta utrymme med cellplast verkar att ta i.

Hur tjock bör jag välja? Och spelar det någon roll om jag lägger cellplasten i "botten" på regeln (med luft ovanför) eller direkt under brädgolvet (luften under)?
 
Minst 7cm om det ska ha någon positiv inverkan skulle jag säga. Personligen tycker jag du ska lägga reglarna ovanpå cellplasten med syllpapp mellan anliggningsytorna. Även Isodrän kan funka istället för cellplast men då får du göra annorlunda. Fler förslag?
 
Tackar för snabbt svar.
Om jag förstår dig rätt så föreslår du att lägga cellplasten som en heltäckande skiva under golvreglarna istället för i utrymmet mellan dem?
 
Japp det är det bästa sättet. Det är pga trä reglarna isolerar dåligt och du får då kallras där du har reglarna.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.