Vi har en Bolinder vedspis där sotningsluckan saknas och jag vill tillverka en egen.
Vad kan vara lämpligt?
Typ köpa ngt från en smed och gå loss på med vinkelslipen är min idé men finns det andra tips så lyssnar jag gärna.
Närbild på en del av en Bolinder-kamin med tydlig textlogotyp.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
gör en mall i kartong och ta det därifrån..
 
De där luckorna brukar hållas fast av sin egen vikt på så vis att nedre kanten fungerar som gångjärn och att de är "baktunga" i överkanten så de faller innåt mot tätningen av sin egen vikt.

Ta en plåtbit, ca 3mm tjock, och kapa till så den får luckans form. Svetsa fast en järnbit som vikt på den övre halvan av luckan baksida. Till exempel en bit 10mm rundstång något kortare än luckan.

Svetsa slutligen på ett litet öra av en plåtbit på framsidan så du har något att ta i när luckan ska öppnas.

Så här någonting:
Ritad skiss på en baktung lucka med rundstång och öra för öppning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
fabian2000 och 1 till
  • Laddar…
Claes Sörmland
Så här ser den gjutna originallösningen ut på en spis från Husqvarna vapenfabrik. Notera klacken som den står står på och tyngden på insidan som får den att falla inåt, d v s mekanismen får den att hålla sig på plats trots att den bara står löst vid öppningen.

Inte helt långt ifrån ett tjockt plattjärn.

Hand håller en gjuten metalklack från Husqvarna spis, en komponent som håller sig på plats med egen tyngd.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
fabian2000 och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.