Vi har tänkt använda gamla undergolvet i sovrummet, hårdvaxolja eller lacka. Men vi har den här lilla biten mot murstocken som jag antar en gång varit brandskydd..

Hur skulle ni gjort med den..? Funderade på att lägga överblivna klinkers bara där, men det är precis innanför dörren.. kanske en tunn bit trä, typ tröskel..? Eller en liten bit matta.. Nån som har nån ide?

(Det ska på en hög golvlist som täcker mot väggen)
 
  • Träplankgolv med en rektangulär betongplatta mot murstocken, del av renoveringsprojekt i sovrum.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Vi har liknande i golvet i ett tidigare gammalt kök (nu sovrum). Undergolvet där såpat.
Vi målade helt enkelt med en kontrasterande färg på bruket. (väggen är ljust grön, golvet blev lite mellangrönt). Enkelt, och utan nivåskillnader, lättstädat.
 
  • Gilla
Mandoling
  • Laddar…
Bra ide! Vilken sorts färg målade ni med?
 
Vet inte färgens typ, det var kontrakterad hantverkare för 25 år sedan när vi flyttade köket. Håller bra fortfarande så det var nog någon lämplig golvfärg för cementgolv? Du kommer väl kanske undan med ett "kulör-prov" för den ytan du har.
 
  • Gilla
Mandoling
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.