Hej, Vi har slipat bort plastfärg från våra källarväggar och eftersom att det blev väldigt ojämnt behöver vi nu putsa upp vägarna igen. Vi har valt att putsa med puts bruk C med kornstorlek 1 mm. Nu till frågan, hur putsar man på det bäst, vi vill helst inte använda puts ribbor då det känns onödigt eftersom vi endast behöver ett väldigt tunt lager.
 
Då är det bara att slabba på. Använd stora/långa verktyg om ni vill få det hyfsat jämnt.
Annars tycker jag bara att det är charmigt med en lite levande putsvägg i källaren. Så resultatet behöver inte blir 100% slätt.
I min källare har jag till och med valt att framhäva ojämnheterna genom att ha släpljus på väggarna.

Grunda genom att blöta ner gamla väggen först så fäster det bättre
 
Tack för svar 😃 kanske lite konstig fråga men hur slabbar jag på det på bästa sätt. Vilka verktyg/teknik?
 
Hej! Hur gick det? Hur gjorde du och hur blev det?

Står själv och ska puts en vägg och funderar på om man behöver rätskiva eller kan jobba med plastering som engelsmännen/amerikanarna med långa verktyg
 
Jag kan bara tipsa om alternativ till puts…
Hade själv en vägg som var putsad och målad av flera olika kloka gubbar med egna teorier.

Slutade med att jag blandade spackel, putsbruk och valfri färgrest. Sen kvartade jag på och fick en yta som liknar en putsad. Enkelt och bra, fäster på det mesta.
 
  • En grovt strukturad vägg med ojämn yta, behandlad med blandning av spackel, putsbruk och färg för att likna puts.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.