Vi planerar att bygga ett fristående oisolerat cykelförråd för cyklar och cykelvagn för att skydda dem mot regn och snö. Vi kommer inte kunna dra in el eller värme.
Jag vet att det är ett vanligt problem att cykelvagnar möglar i förråd. Många cykelförråd vi ser är relativt öppna, utan väggar på sidorna eller med glesa ribbor. Det innebär ju att mer väta kan komma in från sidorna, samtidigt som såklart ventilationen blir bättre.
Hur ska man tänka, bygga så tätt som möjligt, glest, eller kanske ha ett öppet förråd med ett regnskydd över cykelvagnen? Vad är den gyllene medelvägen mellan att inte få in väta och att få bra luftgenomströmning?
 
Min erfarenhet är att det som möglar, särskilt på barnvagnar och bilbarnstolar som står kallt och fuktigt är kladd och spill. Så håller man de rena så uppstår oftast inga problem.

Men jag skulle bygga med täta väggar och ventilerad takfot så att fukten kan rymma. Behöver inte vara helt tätt nertill.
 
  • Gilla
Dilato
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.