7 861 läst ·
38 svar
8k läst
38 svar
Hur lång tid tar det att montera ett Ikea-kök?
Vad innebär "av den storleken"?TheImprovisor skrev:
Hur många enheter? Luckor eller lådor? Täcksidor? Lådbelysning? Framdragna passbitar? Takanslutning? Dubbla väggskåp? Grepplist eller bygelhandtag? Infräst belysning? Vad har viför bänkskiva och stänkskydd? Integrerad kyl/frys? Plan- eller underlimmad ho? Osv, osv...
TheImprovisor
Allvetare
· Västkusten
· 1 881 inlägg
TheImprovisor
Allvetare
- Västkusten
- 1 881 inlägg
Frågan var, som jag förstod den, hur lång tid det tar att sätta ihop ett IKEA-kök. Att kökets 11-12 kvm redan finns på plats får vi förutsätta.ACME skrev:
Allt runtomkring med målning, stänkskydd, lister osv tillkommer och tar lika lång tid oavsett vilken inredningslösning du väljer.
Ja, men du skrev att köket skruvas ihop och monteras av två personer på en helg. Alla som har monterat några kök vet att det kan skilja bra många timmar beroende på vad som ska monteras. Att hävda att det tar två dagar utan att veta ett skvatt mer än golvets yta blir helt taget ur luften och enbart missvisande för oinsatta som funderar på hur lång tid det kan ta.TheImprovisor skrev:
Inte mycket. Det var den första renovering vi/jag gjorde. Men jag är rätt duktig på att läsa på i förväg. Och jag har inte tummen mitt i handen.Farstatjej90 skrev:
Jag och svågern byggde upp golvet i sonens sovrum (10 m ²) efter vattenskada förra helgen. Det tog fyra timmar, det inkluderade platonmatta, två lager XPS, golvspån, lumppapp och parkett. Han har i princip inga kunskaper. Bara man vet vad man skall göra så behöver man inte vara snickare.
Beror på vilka lådor och lådfronter man väljer på hth, och främst fronter på ikea.ACME skrev:
hth standard låda vs ikea är ganska lika.
hth stommar 16mm, ikea 18mm.
Hth har fler speciallösningar.
finns fronter på både ikea och hth som är mellan ca 15-20mm.
Fronterna känns något mer gedigna på hth ifall man tar de bättre.
Hade satsat på stenskivor och siemens vitvaror, går att lösa till både ikea och hth.
Ossian K Olsson
Hobbyelektriker
· Limhamn
· 2 320 inlägg
Ossian K Olsson
Hobbyelektriker
- Limhamn
- 2 320 inlägg
Va? Det har jag helt missat. Vi var på IKEA och fick köksplanering vid vårt första kök och jag var väldigt nöjd då med den ”speciallösningarna” han gjorde.ACME skrev:
Ossian K Olsson
Hobbyelektriker
· Limhamn
· 2 320 inlägg
Ossian K Olsson
Hobbyelektriker
- Limhamn
- 2 320 inlägg
Du behöver inte vara speciellt händig. Du behöver en vinkelhake, en skruvmejsel och en hammare. Lite tålamod och sen ta det i din egen takt.D DIMS skrev:
Att ni klarar av det rent tekniskt är det inget fråga om! IKEAs skåp är otroligt lätta att få ihop.