Det beror på vilken funktion dessa ledare har.
Blå är standard färg för noll och brun för fas. Men med fas, jord och nollakan du inte göra något vettigt med brytaren. Så det är rimligen inte som du tror.
Om du inte förstår vad du har för ledare och hur de skall kopplas in så är det läge att kalla in professionell hjälp. Utifrån din beskrivning så verkar du ha noll koll på hur el fungerar och då skall du inte koppla in någonting själv. Inte ens med hjälp från detta forum.
Innan man rör planläggningen så skall man ha erforderlig kunskap och man behöver mätverktyg (spänningsprovare, mätare av resistans) så att man kan utröna vilka ledare som används till vad. Man kan aldrig lita på färgerna då någon obehörig och utan kunskap kan ha varit där innan.
Innan man rör planläggningen så skall man ha erforderlig kunskap och man behöver mätverktyg (spänningsprovare, mätare av resistans) så att man kan utröna vilka ledare som används till vad. Man kan aldrig lita på färgerna då någon obehörig och utan kunskap kan ha varit där innan.
Produkter som diskuteras: "spänningsprovare"
Spänningsmätare
Spänningsmätare, även kända som spänningsprovare, är verktyg som används för att fastställa om en elektrisk krets är "live", det vill säga om den har spänning. De kan användas för att testa allt från hushållsuttag till
Läs mer
Moderator
· Stockholm
· 56 235 inlägg
Med jord antar jag att du menar att den är gröngul? VET du att den verkligen är jord? En jordledare skall normalt inte kopplas till en brytare.
Med tanke på att det enbart är brun, blå och jord (om vi kan lita på att det är rätt trådfärger/"innehåll") så går antingen tändtråden bara förbi dosan (om det är den gamla användningen av brun som tändtråd och svart som fas) eller så är det bara fas, nolla och jord. Oavsett så lär det inte gå att koppla in en strömbrytare där utan att komplettera trådningen. Och är gulgrön använd på något annat sätt än jord, då bör man uppdatera trådningen ändå. Så detta är inget som en icke kunnig skall röra i.
Det är alltså inte tre trådar (brun, blå & gulgrön) som kommer ut ur väggen som du skrev i första inlägget?M m@nge skrev:
L på dimmern motsvarar L på strömbrytaren.
"Tilde med pil" ~ på dimmern motsvarar ena "pil ut" på strömbrytaren.
Nej, blandade ihop uttaget med ett annat. Då är det ju enkelt nu när det bara var tvåDemmpa skrev:
Den bruna ska sitta på den vänstra.
Det är inte ett uttag.
Det är inte ett uttag.



