Jag har försökt reda ut detta på egen hand, men det är inte lätt. Vad är det bästa sättet att koppla PEX till gängade delar? Vissa säger att det funkar utmärkt med klämringskopplingar för kopparrör, och det var detta jag hade tänkt använda tills jag stöter på typ sånt här: https://www.byggahus.se/forum/vatten-avlopp/99226-koppla-pex-med-klamkoppling.html där man ska använda speciella PEX-kopplingar.

De flesta länkar är döda, Beulco 66 är väl en PEM-koppling(eller funkar till båda?) och jag hittar bara koppar-pex adaptrar på http://www.vatette.se/system-vatett...st-foer-pex-alupex-pe-rt-pb-och-pem-roer.html.

Så att ehh... Vad ska jag ha egentligen? I första hand ska jag koppla ihop inkommande 32mm PEM-ledning till 25mm pex, men även VVB osv. Finns det något pex-sortiment på kopplingar?
 
tommib
Ja, det finns PEX-kopplingar i olika dimensioner. Du ska absolut inte använda vanliga klämringskopplingar för PEX-slangen, däremot så kopplas den ofta mot en helt vanlig klämringskoppling. Det är muttern och "stödhylsan" som är annorlunda och köps från samma leverantör som klämringskopplingen. Vatette anses som ett bra fabrikat av de flesta rörisar. Du kan också använda halvkopplingar om du ska täta mot slät ansats.

Till PEM-slang ska du ha PRK-kopplingar. Dessa finns i alla möjliga varianter http://www.rinkabyror.se/artiklar/slang-och-slangkopplingar/prk-kopplingar/ med gängor osv. Dessa har t.ex. den där släta ansatsen som du kan montera en halvkoppling mot.

Om du tar http://www.rinkabyror.se/artikel/prk-403-32x25r-utv/?select=true och http://www.rinkabyror.se/artikel/ezze-pem-koppl-inv-25x25r/?select=true så får du din önskade koppling (tror jag).

Edit: Oops.... den andra kopplingen är en PEM-koppling, inte PEX. Däremot denna http://www.rinkabyror.se/artikel/halvkoppling-pal-pex-16x15r/ är en PEX-koppling som passar på den PRK-kopplingen jag länkade till. Som corre skriver nedan är det dock bättre om man har samma tillverkare på allt.
 
Redigerat:
Det finns flertalet system för att koppla PEX, vissa kompatibla, visa inte.
Det brukar hävdas att försäkringar inte gäller om men blandar icke typgodkända delar. Det är inte bekräftat så, men väldigt onödigt att chansa.

Jag hade gått all in på en tillverkares sortiment.
nummer ett är Vatette
http://www.vatette.se/system-vatett...st-foer-pex-alupex-pe-rt-pb-och-pem-roer.html

nummer två som är rätt enkelt att få tag i är LK Universal.
http://www.lksystems.se/sv/LK-Systems-Sverige1/Produktkatalog/LK-Universal/

Båda systemen har både PEX, klämrings och gängade delar som passar ihop, är rätt och systemgodkända.

Det finns monteringsanvisningar på deras sidor för alla delar, läs gärna på lite.
Det kommer krävas vissa specialdelar om du ska renovera våtutrymme, snåla inte där! Det är en del av tätsiktet och systemgodkännandet.
 
Ja, jag har läst igenom de flesta dokument LK tillhandahåller för sitt LK Universal, och det nämns väldigt lite om kopplingar. Det dom säger är att man ska använda klämringskopplingar med "LK Kopplingsset", men det verkar ju nästintill kontroversiellt. =)

PRK-kopplingen av plast känns kanske lite billig, eller? Metall känns ju bättre där. Denna borde vara likvärdig, eller: http://www.rinkabyror.se/artikel/ezze-pem-koppl-utv-32x25r/?select=true ?
Eller för all del denna: http://www.rinkabyror.se/artikel/beulco-66-utv-32x25r/?select=true ? Den har jag nämligen redan köpt. =)

Att den skulle vara en halvkoppling mot denna typ visste jag däremot inte, tack för den informationen!
 
tommib
Ja, det ska funka. Halvkoppling mot slätände ska fungera mellan olika fabrikat utan problem, gängdimensionen är ju samma. Den som jag länkade ovan http://www.rinkabyror.se/artikel/halvkoppling-pal-pex-16x15r/ passar på gängan, men du måste kolla att din PEX-slang har rätt dimensioner för att passa i kopplingen. Jag tänker då framför allt på godstjockleken.
 
Det stämmer till min 25 mm-slang, men jag har 20 mm som ska kopplas också. Den är 20x2.8 mm, men halvkopplingen anger 20x2.5 mm. Hur sannolikt är det att detta orsakar problem? Jag hittar inga halvkopplingar som anger 20x2.5 mm.
 
  • Gilla
DonaldDuck
  • Laddar…
tommib
Vem har tillverkat slangen? Samma fabrikant borde ha kopplingar som passar.
 
Det är LK Universal. Jag tycker som sagt att det har varit lite svårt att hitta info om just kopplingar på deras sida.
 
tommib
Lustigt. Det är ju LKs halvkopplingar jag länkade till. Jag skulle maila och fråga LK, be då om RSK-nummer för lämplig kopplingsdetalj.
 
Ja, jag får ta och göra det. Tack för hjälpen!
 
  • Gilla
halj
  • Laddar…
Krilleman
Vatette plast är det bästa enligt mig. Passar på alla plaströr. PEM, PAL, PEX osv.

Köp rätt storlek bara och följ monteringsanvisningen!

Monteras på vatettes vanliga klämringskopplingar. Ex: Dy22 är alltså menad att sitta på en 22mm koppling.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.