15 680 läst ·
59 svar
16k läst
59 svar
Hur hantera helt orimlig elförbrukning enligt Elbolag
Haha det ballar ur som det så fint heter!
Skaffa ett bättre navigationsprogram jag får den kortaste vägen till 1280 km (från Trelleborg till Käsivarrentie i Finland i höjd med treriksröset och inlandet) och 1313km delvis efter ostkusten.
Men visst fastnar man i en rondell kan det bli långt
Ps
Jag använder mest Tom Tom och ibland Garmin
Men visst fastnar man i en rondell kan det bli långt
Ps
Jag använder mest Tom Tom och ibland Garmin
Jag körde från Hofors till Karesuando härom veckan. Jag trodde inte att den väg jag alltid har uppfattat som kortast är så lång. Ca 117 mil blev det...E elmont skrev:
Eftersom jag har ca 75 mil till Trelleborg så borde det alltså finnas en väg jag kan ta som bara är runt 45 mil? Även om jag tar hänsyn till jordens krökning och borrar mig fram så får jag inte ihop det.
En varmvattenkran som rinner kan motsvara effekten 15 kW men det är mycket osannolikt att det ens momentant kan orsaka en elförbrukning på 15 kW i en normal villa eller sommarastuga. Inte ens genomströmningsvärmare brukar komma upp i 15 kW. En normal varmvattenberedare har 3 kW elektrisk effekt.M MagHam skrev:
Ladda ner Greenely appen dom tar info direkt ifrån din nätägare och är väldigt korrekt.P PåLandet skrev:Hur kollar du elförbrukningen förresten? Min nätägares websida där jag ska kunna följa min förbrukning är buggig. Har sett den skriva in värde liknande dina timme eftervtimme, dygn efter dygn. Avläst mätarställning de hämtar in från mätaren och skickar till de jag har elhandelsavtal med stämmer dock. Kanske kan vara liknande problem du ser hos dig
Jag gillar dom och kan ha koll på elförbrukningen och se hur de går upp och ner och vad temp vart ute då osv.
Tar 1-3 veckor för att dom ska få fullmakten ifrån bolaget bara att få ta infon om elen =)
En varmvattenkran som släpper 0,2 l per sekund, och håller 50 grader ut hela tiden, kräver 33 kW (om det är 10 graders vatten in).B b_hasse skrev:
Men jag vet att dom flesta inte alls har så feta elpatroner till beredare, eller ens genomströmningsvärmare, fast fördjupade mig inte i det...
Poängen var att så mycket effekt inte försvinner obemärkt om det är "på riktigt" utan att det skulle märkas någonstans.
Redigerat:
Så skrivs dom flesta svar från 1:st line kundkontakt nuförtidenMagnus E K skrev:
Det ska vara en tröskel innan man får komma i kontakt med nån som kan något. Och har man riktig "tur" så får man kommunicera på indisk engelska med nåt supportcenter i Bangalore
Trevlig sommar !
MultiMan
Medlem
· Västernorrland
· 6 413 inlägg
MultiMan
Medlem
- Västernorrland
- 6 413 inlägg
@MagHam Tyvärr har du helt rätt. "Modern" kundtjänst saknar helt känsla för situationen. Det värsta jag personligen råkat ut för är kontakt med Tradera där man kan ta kontakt för att man blivit blåst på 20' och ber om hjälp (man är i den situation ofta lätt skärrad och upprörd), men de avslutar alltid/ofta med "Ha nu en riktigt fin dag!". Goddag yxskaft!
Skönt att det löste sig, inte många som kan vinna mot ett energibolag och det på under en vecka.Hobbit skrev:
Sådär ja
läser jag alla "fina" inlägg går blodtrycket bärsärk igen
Lugna er nu - och tack för ALLA inlägg (verkligen ALLA)
Vitsen med en sommarstuga kanske är att den inte ligger runt hörnet
I vårt fall 1.700 med bilen eller 2 timmar med flyg
Så här långt till : "ÅK DIT O KOLLA"
å andra sida : Kan kolla hur länge och hur mycket jag vill - har aldrig begripit mig på el
Hellre ringa o fråga en som kan : min elektriker
Idag när min elektrikern var redan på väg
kom den där från Vattenfall kl 12:58
Hej *****, Jag har mottagit ditt ärende gällande elmätaren som rusat. Förbrukningen är orimlig och vi byter mätaren så fort som möjligt. Du behöver inte betala för den höga förbrukningen. Vi använder mätarställning från den 2019-07-06 (ställning 025423 kwh) som nedtagen ställning. Hälsningar Mattias ****** Metering Vattenfall Eldistribution AB Gas***** 2 582 22 Linköping
Slutfazit i hand - lita aldrig på din elfaktura/elmätare
Säger trådskaparen med STOR lättnad
