Jag vill rusta upp väggar och runt fönster i mitt kök för liten peng. När jag drog bort en bit av tapeten vid fönstren för att förbereda väggmålningen upptäckte jag att det är dåligt tätat, även ovanför fönstret drar det. Hur kan jag lösa detta på bästa sätt? Spackla? Täta med silikon? Tacksam för kloka förslag!
Produkter som diskuteras: "akrylfog"
Akrylfog
Akrylfog är en elastisk fogmassa som ofta används i byggnadsarbeten för att fylla i och täta fogar, sprickor och öppningar. Den är vattenbaserad, vilket innebär att den är miljövänlig och lätt att jobba med. Akrylfog kan målas över och
Läs mer
Tack! Så jag pillar in lite tunn remsa då och använder fogen över? Har du något förslag på hantering av sprickorna vid taket (se bild 5 och 6)?F fribygg skrev:
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden





