Hej på er,
Jag håller på att renovera badrummet, jag haft en matta på väggarna som ska ersättas med kakel. nu mattan är borta men det gamla limmet och tätkicket sitter fast, har forsökt men lyckades inte.
Nu funderar jag på att rulla med den nya tätskiket på de gamla. Undrar får man göra så?
Vill gärna ha lite hjälp med det?
 
Paul-Staffanstorp
Vad har du bakom... är det betong eller putsade stenväggar ??

Är det skivmaterial så behöver du antagligen ta bort och ersätta dessa ändå ju.
 
det är en betongvägg med puts på bakom.
 
Jag har försökt med hammare men det verkar som att jag kommer och förstöra hela putsen för att få bort det gammla tätskiket. Är detta rätt eller fel? sedan ska man spackla för at jämna väggarna.
Jätte tacksam för hjälpen
 
Krilleman
En betonghandslip eller betonghandytfräs kanske kan vara lämplig för jobbet?!
 
Har du haft plastmatta på väggen har du bara lim på väggen, tätskikt har man under keramik.
Med en betongytfräs / saneringsfräs med dammsugare får du bort limmet, finns att hyra på tex Cramo eller Tidermans
LG1707VRDx.jpg
 
Tack för svaret,
Japp jag har bara plast mattan på väggen fast det är nästan fyra lager med olika färger därför trodde jag att det enna ska vara tätskikt. men det kanske bara lim över lim i alla fall kan man koppla en sån till en vanlig vinkelslipmaskin?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.