Jag söker inspiration, tips och vägledning.
Jag ämnar att bygga ett fristående plank/vägg som ska placeras på en gräsmatta. Väggen ska helst bestå av någon form av plywood-skiva. Den ska sedan användas för muralmålning och liknande konstnärliga aktiviteter.
En googling ger mig videos på hur jag kan bygga en enkel fristående vägg. Men mitt problem är att jag vill kunna plocka ned väggen relativt enkelt, förvara den i ett medelstort förråd, för att sedan kunna montera upp den igen.
Finns det exempel på sådana lösningar? Någon form av panel som går att hänga på någon form av ram kanske skulle funka?
Väggens ska i runda slängar vara 5x2,5 meter.
Jag har två grova tall-stammar som skulle kunna ingå i konstruktionen, men den ska som sagt inte vara permanent.
Hittills är min bästa idé att köpa massor av pallkragar och helt enkelt bygga både på höjden och bredden. Enkel montering och förvaring. Men det blir väldigt dyrt med så många pallkragar, dessutom blir väggen ojämn vilket inte heller är önskvärt.