Hej
Vi står och väger mellan ett högteyckslaminat golv från berryalloc ( http://www.golvshop.se/p/golv/lamin...ginal-ask-vitoljad-3-stav.html#technical_data)

Eller ett mattlackat parkettgolv från arena ( http://www.golvshop.se/p/golv/trago...rena-parkett-trend-ask-accent-gra-3-stav.html)

Vad har ni för åsikter och erfarenheter av dessa golv?
Parkettgolv kan man väll slipa en eller två gånger medans laminatgolv ska väll tåla betydligt mycket mer?
Golvet är tänkt att ligga från köket genom vardagsrummet och ut i hallen med klinkers precis innanför dörren och nedanför diskbänken.
 
Åsa Lund
Laminat är kallt att gå på
 
Skulle vilja påstå att ett laminatgolv med träkärna inte är kallare än ett lackat parkettgolv. Båda har ett tunt ytskikt och sedan trämaterial i resten av konstruktionen.
Däremot kan säkert en blank slät yta uppfattas som kallare mot foten än en matt eller oljad yta, själva yttemperaturen kan inte skilja vill jag nog påstå ;-)
 
Hej jo att det kan man svalare än ett riktigt trägolv är jag medveten om och inget jag stör mig på.
Tänkte mer på rep/slag tålighet fukt mm, det ligger idag ett billigt laminatgolv som har rest sig efter att man skurat och är extremt repit och fult

Berryalloc ska ju vara värden starkaste laminatgolv säger de att det används i affärer mm, stämmer detta tro?
 
B
Jag kör ett golv från BerryAlloc i original-serien som ligger i kök och hall. Ingen klinker i hallen utan bara en liten matta innanför dörren, inte ett märke efter 8år. Är toppennöjd med mitt val.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.