Snälla någon hjälp mig är ni gulliga!
Har byggt ett Älvsbyhus för snart 2 år sen. Upptäckte i fredags att två av takpannorna gett sig iväg och var påväg att trilla ner. Flera av pannorna runt dem är skeva och ser ut som om de ska ge med sig med. Det har ösregnat en del men takplasten ska väl hålla tätt hoppas man... :S
Mitt försäkringsbolag menar att det självklart är företaget som skall stå för att rätta till taket. Älvsbyhus skrev till svar i mail:
"Enligt ByggAMA är det en ram med de två yttersta takpannorna som skall spikas. Är det några av dessa som har lossnat kommer vi och sätter fast dem.
Övriga pannor ansvarar kunden för vid blåst och snö."
Jag kommer definitivt inte klättra upp på taket själv och jag börjar undra om taket verkligen är ordentligt lagt... Snälla någon som vet- hjälp mig!
Tack på förhand/ himla vilsen tös :O