H hempularen skrev:
När röret byts mot nytt så tänk på brandskyddreglerna, röret skall vara brandisolerat. Har du mer än en krök, kan det krävas renslucka vid kröken.
Japp, vi har snickare på hela renoveringen som kommer sätta det nya enl rätt regler men röret ville dom inte ta. Och pga helg nu tänkte vi om vi ska göra ett försök och ta ner det själva. Men det sitter dock fast. Så får bli fackman som kommer och tar det med.
 
Vi hade ett helt innertak i källaren med asbestplattor som började lossna och bröts upp.
Rensade ut källaren och proffsfirma tog ned det på en dag, dammsög, renade luften samt primade en del ytor. Luftreningen stod på där i 2 dygn. Betalade totalt 10000kr för allt ink moms.

Går absolut att göra själv men du behöver rena luften våttorka etc etc.
Så här i efterhand känns det grymt skönt att asbesten är borta och att det städades och togs ned på ett proffsigt sätt.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.