Hej,

Vi ska ta upp en öppning i en yttervägg på ett hus byggt 1937. Ursprungliga konstruktionsritningar saknas, men vi har en äldre ritning (inte en konstruktionsritning) där väggarna är markerade som endast tegelmur. Tillsammans med byggår, typiska lösningar från tiden och det vi kan se i väggsnittet bedömer vi därför att det är en massiv tegelvägg (~380 mm tjock), murad i växlande löp- och binderskift, alltså inga separata blad eller luftspalt som i en modern skalmur.

Öppningen blir ca 1 400 mm bred och vi behöver ersätta murverket ovan med en bärande balk.
Jag har förstått att prefab tegelbalkar (t.ex. Optimera/Wienerberger) är dimensionerade för ett ½-stens blad (~110–120 mm) och inte är avsedda att bära hela murens djup i ett massivt murverk. Därför lutar jag åt att det mest robusta och säkra är att gjuta en platsgjuten armerad betongbalk i hela väggens tjocklek (≈380 mm) med upplag på minst 200–250 mm på varje sida. Alternativt en inbyggd stålbalk, men betongbalk känns som det enklare och mer förutsägbara valet.

Min fråga till er som gjort liknande ingrepp i äldre hus:
  • Är platsgjuten helbalk i hela väggtjockleken den mest lämpliga lösningen här?
  • Finns det andra beprövade alternativ för 30-talshus med massiv tegelvägg?
  • Några praktiska tips för montage och stämpning i den här typen av murverk?

Tacksam för all input och erfarenhet!
 
  • Ritning av ett hus från 1937 med väggsektion, visar två våningar och tak. Markering för nytt fönster på övervåningen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Hej, kan köra på 2 stålbalkar typ HEA140-HEA160 enl. nedan. Riv halva väggen, montera första, sen andra halvan och montera den andra.

Stålbalkar typ HEA140-HEA160 under en halv riven vägg i byggnadsillustration.
 
  • Älska
jk0
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.