Hej!

Sedan en tid tillbaka (kanske några veckor) så lyser inte blixten på displayen längre. Är det någon som vet vad blixten betyder? Är inte säker på hur man slår på funktionen, men jag är säker på att den var påslagen tidigare.

Jag upplever också att det tar längre tid innan vattnet i kranarna blir varma. Och jag tycker också att vattnet i elementen inte längre är lika varmt. Kan det ha med blixtsymbolen att göra?
 
  • bild (10).JPG
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Indikerar drift av elpatron. Ser ut att vara en IVT-pump du har. På IVTs hemsida finns i stort sett alla manualer till deras produkter.
 
Var glad, nu sparar du pengar. I många trådar på detta forum diskuteras hur man skall få blixten att lysa så lite som möjligt... ;-)
 
Jag har manualen. Problemet är att jag inte vet vad blixten/elpatron fyller för funktion. Det står inte i manualen. Kul att jag sparar pengar, men om det är den som påverkar att elementen inte blir riktigt varma så betalar jag nog hellre :)
 
Värmepumpsmodell?
 
ullberg
Jag tror det där är en ren elpanna, inte en VP. Autotherm 615 el. IVT 290.
 
Det är en AutoTerm 615.
 
Någon som vet mer om detta?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.