5 044 läst ·
76 svar
5k läst
76 svar
Hemnet säger upp folk och lanserar gratis annonsformat
På konsumentens sida
· 3 709 inlägg
Efter kritiken mot dyra bostadsannonser och ett kraftigt börsras tar Hemnet nya grepp. I oktober inför man två typer av gratis bostadsannonser, samtidigt som man säger upp stora delar av personalstyrkan.
Du kan läsa blogginlägget här: Hemnet säger upp folk och lanserar gratis annonsformat
Du kan läsa blogginlägget här: Hemnet säger upp folk och lanserar gratis annonsformat
Redigerat av moderator:
Är det cheferna och mellancheferna som fått sparken, eller de som faktiskt kodar?
S
SueCia
Elektroniktokig
· Dalarna
· 5 629 inlägg
SueCia
Elektroniktokig
- Dalarna
- 5 629 inlägg
De som faktiskt kodar, brukar bara koda 1-2 timmar per dag per 8timmar debiterade. Så att säga upp 50% av personalstyrkan men samtidigt styra upp att de som jobbar åt dom, faktiskt utför arbete, kommer ändå kunna resultera i högre produktion.R ReMaxBerea skrev:
Renoverare
· Stockholm
· 21 588 inlägg
Det som mäklare får lägga upp kostnadsfritt kommer ju inte vara kostnadsfritt. Antar att mäklare på något sätt kommer betala eller kompensera på något sätt och som följd kommer mäklarna höjer sina arvoden. Samma resultat bara med omvägar.
Uppenbarligen hade dom aldrig hört talas om Ikaros...
De ska ju "konkurrera" med booli med att visa "alla" opbjekt. Genom att visa EN bild och inget mer på objektet om det inte betalas.D DanielSt81 skrev:
Medans booli idag har att du på många objekt kan se alla bilderna från mäklarens hemsida redan på booli.
Svårt "jaga" en konkurrent genom att vara genomgående sämre.
Ja, Hemnet har verkligen klantat till det för sig ordentligt.Appendix skrev:
De hade ett guldläge de hade kunnat leva länge på om de inte varit så giriga.
Booli blir bättre hela tiden tycker jag.
